Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Komodity: Růst cen zlata se zastavil

27.04.2010 | 13:29 0 Komentářů

Nejcennější kov nedokázal zopakovat páteční ostrý vzestup po přílivu příznivých dat. Situace okolo předluženého Řecka se opět zkomplikovala a investoři vyhledávali spíše nižší riziko, což negativně ovlivnilo komodity, akcie a pomohlo dolaru a také japonskému jenu.

Nejaktivnější červnový kontrakt zlata v pondělí na burze Comex nedokázal zdolat maxima $1161 a nakonec uzavíral s nepatrnými změnami o 60 centů výš na ceně $1154,30 za trojskou unci. Americký dolar si vůči koši šesti měn polepšil o 0,16% na 81,48 a euro vůči dolaru téměř stagnovalo na $1,3394. Spotová ceny zlata v pondělí oslabila o 1,6 dolarů na $1155,30.

Řecko v pátek oficiálně požádalo EU a MMF o nouzové úvěry. Nedůvěra ohledně stabilizace veřejných financí Řecka narostla poté, co MMF předložil požadavek dodatečných úsporných opatření k plánu stability ke kterému se Athény na jaře zavázaly. Německo signalizuje, že by mohlo podpůrný balíček Řecku dokonce zablokovat. Výnosy desetiletých a dvouletých řeckých dluhopisů vyskočily na nová maxima 9,38% a 12,71%.

Trh vstřebal informaci MMF o prodeji 5,6 tun zlata. Výkonná rada MMF schválila v září 2009 prodej v celkovém úhrnu 403,3 tun což je asi jedna osmina celkových rezerv a až do současnosti MMF prodal více jak polovinu plánovaného objemu centrálním bankám.

Největší událostí týdne bude dvoudenní zasedání bankovní rady Fedu které začne v úterý. Většina analytiků očekává úrokové sazby v USA po prodloužené období beze změn tak, jak uvedl výhled,  zápis z jednání i Béžová kniha. Dnes expirují opční kontrakty zlata a většina obchodníků se drží stranou protože je na trhu přílišná volatilita.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.