Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Komodity: Ropa znovu zdražuje, jak násilí v Libyi přetrvává

28.02.2011 | 11:57 0 Komentářů

Cena severomořské ropy Brent v pondělí ráno posílila o 2,36 dolarů na 114,50 dolarů za barel, kvůli přetrvávajícím obavám ohledně zabezpečení dodávek z Blízkého východu a severní Afriky, přestože Saúdská Arábie navýšila nabídku k pokrytí deficitu, způsobeném snížením vývozu z Libye. Podle zdrojů Reuters zvýšila SA výstup na úroveň přesahující 9 milionů barelů denně, v lednu pumpovala zhruba 8,3 mil b/d. Americká ropa WTI s dubnovým doručením od rána zdražila o 2,08 dolarů na $99,96.

Oba termínové kontrakty před týdnem zdolaly 2 ½ letá maxima. Podle některých odhadů, klesl výstup severoafrického producenta OPEC kvůli povstání až o tři čtvrtiny. Tím jak protesty zintenzivnily a rozšiřují se do ostatních arabských zemí, se investoři obávají jakéhokoli dopadu na výstup největších producentů, zejména Saúdské Arábie ale také Iránu nebo Kuvajtu. V neděli policie zakročila proti demonstracím v Ománu po vlně pro-demokratických protestů v celém arabském regionu. Omán není člen kartelu OPEC, je ale devátý největší producent ropy na středním východu a v severní Africe s výstupem okolo 865 tis b/d.

Analytici JP Morgan Chase v pátek zvýšili svou prognózu cen ropy Brent pro letošní rok na $108 za barel z předchozích $95 a také ropy WTI o 3,2% na $96 za barel. Mezinárodní energetická agentura minulý týden vyzvala OPEC, aby zvýšil těžbu. Současně uvedla, že je v případě potřeby připravena uvolnit nouzové zásoby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.