Středa 22. září. Svátek má Darina.

Komodity: Ropa před prodlouženým víkendem v USA oslabila

15.02.2010 | 14:07 0 Komentářů

Ceny ropy v pátek oslabovaly po sadě medvědích dat a statistik. Obchodníci rozvazovali pozice a vybírali zisky před prodlouženým víkendem z důvodu oslav Dne prezidentů. Trh  dokázal odolat silnému prodejnímu tlaku. O dva dny posunutá statistika stavu zásob EIA , kvůli sněhové kalamitě na severovýchodu Spojených Států, odhalila vyšší než očekávaný přírůstek zásob ropy i využití kapacit rafinerií. Zásoby v týdnu do 5.února stouply o 2,4 milionů barelů na 331,4 mil barelů a tento stav byl o 6,2% nižší než vloni.

Ropu dostal pod tlak rovněž americký dolar, který reagoval na potíže Řecka a slabý růst HDP eurozóny posílením až na 8-měsíční maxima. Současně čínská centrální banka letos  podruhé nařídila největším bankovním ústavům v zemi zvýšit povinné rezervy v úsilí ochladit ekonomiku a tlumit inflační tlaky.

Lehká americká ropa s dodáním v březnu na burze ICE v pátek ukončila čtyři dny nepřetržitého růstu korekcí o $1,15 na $74,13 za barel, v průběhu týdne zaznamenala růst o více jak 4%. Dubnový kontrakt severomořské ropy Brent v pátek ztratil $1,22 na $72,90 za barel a mezitýdenně posílil o rovná 4%. Dnes jsou kvůli státnímu svátku všechny parketové burzy v USA uzavřeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.