Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Komodity: Ropa pokračuje v poklesu

13.04.2010 | 11:45 0 Komentářů

Cena ropy zaznamenala v pondělí už pátý pokles v řadě a téměř smazala dubnové zisky znepokojením ohledně nadměrných zásob a zpomalující poptávky v zemi největšího spotřebitele planety ve Spojených Státech. Zásoba černého zlata v USA nepřetržitě roste od půlky ledna až na nejvyšší hladinu za poslední dekádu,  poptávka po benzínu zůstává s nastupující jarní sezonou výrazně utlumena. Současná cenová hladina ropy je proto neopodstatněná. K tomu úřad DOE snížil odhad globální poptávky pro letošní rok.

Květnový kontrakt WTI v pondělí ztratil 52 centů a zavíral na $84,34 za barel a dnes průběžně ztrácí 60 centů na $83,74. Právě před týdnem cena vyskočila na $87,09 a nejvyšší hladinu od října 2008. Stejný futures severomořské ropy Brent v pondělí oslabil jen o 6 centů na $84,77 za barel a dnes dopoledne klesá na $84,15 za barel.

Podle většiny analytiků dotázaných Reuters stoupnou zásoby API v týdnu do 9.dubna o 1,6 milion barelů, zásoby destilátů o 1 mil barelů a zásoba benzínů se sníží o 700 tis barelů. Poté zveřejní ve středu vládní statistiku zásob EIA. Kromě zásob mohou ve čtvrtek zahýbat trhem výrobní data a pracovní trh USA a HDP Číny.

Očekává se že průmyslová výroba USA v březnu zrychlila o 0,8% a počty týdenních žádostí klesnou o 20 tisíc na 440 tisíc. Většinový konsenzus analytiků dotázaných Reuters předpokládá růst čínské ekonomiky v 1Q o 11,5% a nejrychlejší expanzi od 3Q 2007. Čína pokračuje v budování strategických rezerv, dovozy v březnu vyskočily na 4,95 mil b/d a lámaly jeden rekord za druhým. Zdroje pro Reuters uvedly, že Beijing  v rámci opatření plánuje zvýšit tento týden maloobchodní ceny nafty a benzínů. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.