Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Komodity: Ropa navzdory OPECu a slábnoucímu dolaru znovu zlevňuje

18.12.2008 | 08:12 0 Komentářů

Cena ropy včera pokračovala ve svém pádu, a to bez ohledu na zasedání OPECu, který přistoupil k dalšímu agresivnímu snížení těžby. Země vyvážející ropu se včera v alžírském Oranu dohodly na redukci těžby o 2,2 mil. barelů denně, což je tento rok od září již třetí redukce těžby, když společně s předchozími redukcemi tak OPEC jen za poslední tři měsíce snížil celkovou těžbu dohromady o 4,4 mil. barelů (5% světové produkce). Další agresivní krok OPECu má být odpovědí na prudce klesající ceny z posledních měsíců, když jen od poloviny roku ropa zlevnila o více než sto dolarů díky klesající světové poptávce. Ani takovýto krok však včera obchodníky nedokázal nijak zaujmout a ti pokračovali s prodejem ropy, jejíž cena dokonce slábla bez ohledu na vývoj amerického dolaru, který se dočkal dalšího silného výprodeje. Dnes ráno se tak barel severomořského brentu prodával na ceně 45 USD a byl zhruba o dva dolary levnější než v průběhu včerejšího rána.

Nulová reakce obchodníků na snížení těžby je nepříjemným vzkazem pro OPEC, který, pokud nehodlá dramaticky omezit své příjmy, má jen málo manévrovacího prostoru k ovlivnění ceny, když se nachází na nabídkové straně rovnice, zatímco všichni obchodníci v současnosti pozorují zejména vývoj poptávky, která klesá v celosvětovém měřítku poprvé od roku 1983. Největší propad přitom zaznamenávají Spojené státy, jakožto největší spotřebitel ropy na světě a nižší poptávka přichází také z ostatních průmyslově vyspělých zemí světa, které si prochází hospodářským útlumem. Další zpomalování Číny pak navíc znamená nižší tempo růstu spotřeby u nejdynamičtěji rostoucího spotřebitele na světě, což dostává země vyvážející ropu do velmi komplikované situace, když jsou rozpočty některých z nich na příjmy z prodeje ropy napojeny až z 80%. Obzvláště velké problémy přitom mají země jako Venezuela a Írán, pro které je ropa pod 50 USD nedostačující, když za tuto cenu nejsou schopny financovat svou populistickou domácí politiku a do problémů s financováním svého rozpočtu se začínají dostávat i ostatní země. Obchodníci proto očekávají, že část ze snížené těžby o dalších 2,2 mil. barelů tak zůstane pouze na papíře, vzhledem k tomu, že některé země mohou začít podvádět tak, jako to v minulých týdnech předvedly právě Venezuela a Írán, které nesnížily svou těžbu a oproti plánované redukci o 2 mil. barelů tak OPEC těžil méně pouze o 1,5 mil.

Ceně ropy včera pomohly v dalším snižování také výsledky amerických ropných zásob, které rostly o 525 tis. barelů (oček.: 300 tis.) na 321,3 mil. a jen od září jsou tak o 13% výše. Růstu se pak dočkaly také zásoby benzínu, a to o 1,3 mil. barelů na 204 mil. Ropa je na nejlepší cestě k dalším výprodejům, když ta nejhorší ekonomická data z USA a Evropy stále ještě mají přijít na řadu. V 8:00 se barel severomořského brentu prodával na ceně 45,53 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.