Sobota 23. března. Svátek má Ivona.

Komodity: Ropa na 42 USD/barel

05.12.2008 | 08:28 0 Komentářů

Cena za barel severomořské ropy brent včera pokračovala ve volném pádu, když se ve večerních hodinách dostala krátce dokonce až pod hranici 42 USD a byla tak nejlevnější od roku 2004. Ropa si prochází ostrou korekcí, když od poloviny tohoto roku ztratila již více než 100 dolarů ze své ceny, za což vděčí zejména finanční krizi, která se začíná promítat také do reálné ekonomiky a následně do snižující se poptávky po ropě. Ta prudce klesá zejména ve Spojených státech, které jsou jejím největším spotřebitelem, když americká spotřeba slábne již 31 týdnů v řadě, což je její největší propad za posledních 26 let. Zatímco za růstem cen ropy z minulého roku a z první poloviny roku 2008 tak stála zejména nabídková strana, za jejím pádem stojí strana poptávky, čehož důkazem je i téměř nulová účinnost posledních dvou snížení kvót ropným kartelem OPEC, který snížil těžbu o 2 mil. barelů bez jakékoliv známky reakce trhu. I přesto se od OPECu čeká díky prudce klesající ceně další snížení těžby, což naposledy včera naznačil katarský ministr pro ropu, podle kterého “OPEC téměř jistě sníží produkci na následujícím zasedání“, které se koná 17. prosince v Alžírsku.

Poté co před několika dny analytici německé Deutsche Bank zveřejnily svou projekci, podle které by ceny ropy mohly v příštím roce spadnout až na 30 USD/barel, nabídly včera ještě odvážnější odhad analytici Merrill Lynch. Podle Francisco Blance, hlavního komoditního analytika v ML, by cena ropy mohla spadnout dočasně až na 25 dolarů v případě, že by se globální recese rozšířila také do Číny. Čína patří již několik let mezi hlavní zdroje růstu poptávky a další zpomalování jejího růstu by tak mohlo skutečně ceny ropy významně zatížit. První náznaky hlubšího ochlazení navíc z Číny již přicházejí, naposledy když byl zveřejněn listopadový PMI pro výrobní sektor, který se dostal na velmi slabých 38,8b., přičemž sub-index pro nové objednávky, sloužící jako ukazatel budoucí aktivity, se dostal až na mimořádně slabých 32,3b.Poptávka však bude klesat i v ostatních zemích s tím, jak bude postupovat recese, která bude nejhlubší zřejmě během čtvrtého čtvrtletí tohoto roku a prvního čtvrtletí roku následujícího.

Uškodit dnes mohou cenám ropy také pro tento týden poslední zajímavé ekonomické data, a to v odpoledních hodinách zveřejněné výsledky z amerického pracovního trhu (NFP), kde by měla klesat zaměstnanost o 320 tis. míst a růst nezaměstnanost až na 6,8%. Jakákoliv horší čísla dnes mohou ropu poslat na ještě nižší hodnoty. V 8:00 se barel severomořského brentu prodával na ceně 42,37 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.