Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Komodity: Ropa klesá, členské země OPEC zvažují zvýšit výstup

08.03.2011 | 16:54 0 Komentářů

Celosvětové ceny ropy v úterý klesaly, poté co vyšla nepodložená informace, že libyjský vůdce Muammar Gaddhafi hledá bezpečný azyl a členské země kartelu OPEC konzultují krizi v Libyi. Barel lehké americké ropy s dodáním v dubnu se odpoledne nabízel o 1,64 dolarů levněji za 103,80 dolarů za barel. Stejný kontrakt severomořské ropy Brent klesal o 2,8 dolarů na 112,24 dolarů za barel.

Podle analytiků může být pokles cen jen dočasný. Protesty se totiž rozhořely i v království Saúdské Arábie, největšího exportéra OPEC a nepokoje se mohou rozšířit do dalších zemí Středního východu bohatých na ropu.

Ministr ropného průmyslu Kuvajtu potvrdil, že členské země OPEC konzultují události v Libyi. Al-Sabah řekl novinářům, že kartel prozatím o zvýšení produkce nerozhodl. Tamní prozatímní vláda prý odmítla nabídku prostředníka libyjského vůdce, který chce opustit zemi, Tripolis ale právu vzápětí dementoval. Cena černého zlata reagovala poklesem po zprávě amerického ministerstva energetiky, které nevyloučilo čerpat strategické ropné rezervy v boji proti vysokým cenám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.