Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Komodity: Ropa druhý den oslabuje

12.01.2010 | 13:55 0 Komentářů

Ropný trh reagoval na předpověď počasí a slabší než očekávaná makrodata z USA poklesem cen. Meteorologové shodně předpovídají, že tento týden skončí období velmi studeného počasí, které svíralo Spojené Státy dva týdny. Trh také vstřebal poslední makrodata jenž mohou signalizovat obrat energetické poptávky ve světě včetně zahraničního obchodu Číny.

Importy černého zlata druhého největšího spotřebitele planety v prosinci vyskočily o 25% na rekordní 20 milionů tun. Rychle rostoucí ekonomika plní strategické ropné rezervy a další buduje. Napěti v Nigérii pak mírnilo hlubší korekci cen a vyvolávalo obavy o dostatek nabídky. Klíčovým faktorem se pak zdálo být prohlášení Saudské Arábie o tom, že její nabídka bude pro evropské, asijské a americké zákazníky v únoru stabilní.

Nejaktivnější únorový kontrakt lehké americké ropy v pondělí zakončil o 23 centů níž na $82,52 za barel přestože průběžně atakoval 84 dolarů a nejvyšší hladinu od října 2008. Stejný futures severomořské ropy Brent v pondělí oslabil o 40 centů na $80,97 za barel. Cena během dne vystoupala na 14-měsíční vrchol $82,45.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.