Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Komodity: Producenti vepřového reagují na vysoké ceny krmiv

29.12.2010 | 12:17 0 Komentářů

Čtvrtletní odhad počtu vepřového dobytka v USA zaostal za odhady a odráží vysoké ceny krmiv. K 1.prosinci bylo na amerických farmách 64,3 milionů kusů dobytka, o 1%, nebo-li o 562 tisíc kusů méně než ve stejném období loňského roku a nejnižší počet od 1Q 2010. Konsenzus analytiků dotázaných Dow Jones Newswires předpokládal meziroční pokles o 0,6%. Ve čtvrtletí do září počet dosahoval 65,3 milionů, a ve stejném období před rokem 66,7 milionů.

Na trhu bylo v období září-listopad registrováno 58,5 milionů prasat, o 2% méně oproti minulému čtvrtletí a 1% oproti stavu před rokem. Chovné stádo čítalo 5,77 milionů hlav, což byl srovnatelný stav jako ve 3Q avšak 1% pod úrovní loňského roku. V těchto kategoriích čísla zaostala za očekáváním. Většinový konsenzus předpokládal pro marketing -0,6% a pro chov -0,8%. Čtvrtletní data přírůstku selat 28,15 milionů vyšla v souladu s odhady, plánovaný počet selat v následujících čtvrtletích ale výrazně pod očekáváním.

Vepřový trh reagoval před klíčovou čtvrtletní zprávou výrazným posílením. Nejaktivnější únorový futures vepřových půlek 22.prosince vyskočil na tříměsíční maximum, zakončil se ziskem 2,87 centů, 3,8% na 78,85 centů za libru, což byla nejvyšší úroveň od 28.září. Obchodníci vybírali zisky na trhu cattle a nakupovali dlouhé pozice na parketu lean hog, ti stávající rozvazovali krátké pozice a znovu nakupovali v očekávání nižšího stavu nabídky a dalšího posílení cen kukuřice.

Pondělní čtvrtletní zpráva potvrdila očekávání a podle analytiků je býčí pro vzdálenější letní termínové kontrakty, nejbližší měsíce dodání vepřových půlek jsou ve vztahu k současným tržním cenám příliš drahé. Únorový futures lean hog uzavíral v úterý na CME se ztrátou 0,3% na 78,62 centů za libru. Cena na CME nepřekonala maxima dosažená před týdnem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.