Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Komodity: Pozitivní nálada na mědi

26.06.2008 | 13:04 0 Komentářů

Včerejší obchodování na trhu s mědí bylo ovlivněno především očekáváním vyhlášení úrokových sazeb FOMC. Ještě před oznámením však došlo k mírnému nárůstu ceny, který byl prvním posunem vzhůru za poslední čtyry dny. Tento trend pokračoval i dnes ráno a měď tak získala až 1,6%. Druhá vlna zvyšování ceny, probíhající dnes ráno a včera později večer, byla způsobena především pokrýváním krátkých pozic investorů, kteří počítali se zvýšením úrokových sazeb a posílením dolaru, což by zprostředkovaně vedlo ke snížení ceny mědi.

FED sazby nezvýšil, avšak Ben Bernanke vyjádřil obavy z inflace, ale zatím nenaznačil další zvyšování sazeb. Dá se však očekávat, že pokud budou výsledky americké ekonomiky špatné i v posledním kvartálu tohoto roku, ke zvýšení sazeb nejspíše dojde. Bernanke zároveň vyjádřil důvěru v americkou ekonomiku, která se pomalu vrací na starou kolej. Nicméně nic nenaznačuje, že krize je za námi.

Dnešní den přinese ještě více fundamentálních informací než včerejšek, kdy se z USA ve 14:30CET dozvíme konečnou hodnotu růstu HDP za 1.Q, osobní spotřebu, změnu počtu nezaměstnaných, což je velice podstatné a v neposlední řadě i prodej existujících domů. Obzvláště nezaměstnanost a prodej domů by mohly mít výrazný dopad na kurzy dolaru a mědi.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.