Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Komodity: Pobřeží Slonoviny bez vlády

16.02.2010 | 21:22 0 Komentářů

Prezident Pobřeží Slonoviny Laurent Gbagbo rozpustil vládu i volební komisi a odsouvá znovu volby do pozadí. Zprávu odvysílala státní média v pátek. Současně požádal premiéra Guillaume Sora aby sestavil novou vládu. Gbagbo obvinil volební komisi za to, že ovlivňuje výsledek voleb dodatečnými více jak 430 tisíci voliči. Podle opozice patří většina dodatečných hlasů etnickým skupinám ze severu země které pravděpodobně nepodporují současného prezidenta. Gbagbo jasně uvedl, že chce vládu která bude sloužit občanům ne politickým stranám. Nová vláda pod autoritou prezidenta a premiéra musí dokončit reformy a vyvést zemi z politické krize.

Politická situace Pobřeží Slonoviny se po pětiletém válečném období 2002-2007 opatrně stabilizovala. Západoafrická země je největším pěstitelem kakaových bobů na světě s celkovým podílem přesahujícím 40%. Zhruba 40% obyvatelstva z celkových 18 milionů je na pěstování kakaa přímo nebo nepřímo závislá. Pokusy uspořádat volby se odložily šestkrát. Naposledy byly vypsané pro 29.listopad 2009. Prezident Gbagbo byl zvolen v říjnu 2000 na pětileté období.

V prosinci 2007 došlo k zastavení palby na frontách mezi severem, kontrolovaným rebely a jihem pod kontrolou vládních sil. V březnu 2008 podepsaly obě strany mírové dohody, které zprostředkovaly mezinárodní komunity. Dohodu o odzbrojení tehdy podepsali oba nepřátelé, dosavadní prezident Gbagbo a vůdce povstalců Soro který byl jmenován předsedou vlády. Tehdy se volby měly uskutečnit koncem června ale byly rovněž odloženy.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.