Středa 22. září. Svátek má Darina.

Komodity: Osev kukuřice, rýže a pšenice je v USA dokončen

08.06.2010 | 14:07 0 Komentářů

Počasí:
americký západ je stále pod vlivem chladného počasí, které ovlivňuje zrání ozimé pšenice a vývoj jarních plodin. V jižních oblastech Skalnatých hor se vyskytují přeháňky a bouřky,  teplé počasí podporuje růst zemědělských plodin v jižní Kalifornii a na jihozápadu. Jižní polovinu Velkých rovin svírají velmi silné bouře s krupobitím a nárazovým větrem. Narušují sklizeň ozimé pšenice, srážky ale prospívají letním plodinám. Oblasti s největší hrozbou tornád sahají od západní Illinois přes Missouri po severovýchodní Kansas. Sever plání je stále pod vlivem chladného počasí, občasné přeháňky vytváří takřka ideální pěstitelské podmínky.

V kukuřičném pásu ovlivňuje chladné ale suché počasí osev a klíčení soji a kukuřice. Lze očekávat silné bouře doprovázené srážkami, většina oblastí středozápadu má v současnosti bohatou zásobu půdní vlhkosti. Na americkém jihu je většinou horké a suché počasí, které zrychluje zrání a sklizeň ozimé pšenice avšak způsobuje stres letním plodinám.

NWS upozorňuje na nestabilní podmínky v severní polovině USA, silné bouře a intenzivní deště po zbytek týdne, pouze jen lokální srážky se mohou vyskytovat v jižním rovinách a na jihovýchodu. Výhled NWS pro následujících 6-10 dnů očekává do 16.června nadprůměrně vysoké teploty v třetině východní oblasti a na pobřeží Pacifiku, chladněji na západu. Nadprůměrné srážky se budou vyskytovat od severozápadu Pacifiku po region Velkých jezer. Sušší počasí pak ve většině oblastí jihovýchodu po New England.

Stav úrody:
podle týdenního přehledu USDA do 6.června, byla úroda ozimá pšenice z 84% zralá a tempo odpovídalo stavu před rokem. Kvalita hodnocena jako dobrá a výborná z 66% oproti 44% před rokem a celkově bylo sklizeno 3% úrody..Osev jarní pšenice byl kompletní, celkem vyklíčilo 90% úrody, oproti 82% před rokem. Kvalita byla hodnocena z 84% jako dobrá a výborná, porovnáním s 73% vloni.

Farmáři hlásili kompletní osetí ploch kukuřicí. Celkem vyklíčilo 94% úrody oproti 85% vloni. Kvalita byla hodnocena jako dobrá&výborná ze 76%, oproti 71% před rokem. Do 6.června bylo oseto 84% ploch sojou a tempo bylo o 8% rychlejší než před rokem. Celkem vyklíčilo 66% úrody soji, oproti 52% vloni. Osev bavlny byl dokončen z 91%, oproti 86% před rokem, kvalita byla z 66% dobrá a výborná porovnáním s 63% před týdnem. Osev rýže byl kompletní, celkem vyklíčilo 91% úrody, oproti 89% vloni a kvalita byla ze 76% výborná.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.