Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Komodity: Osev kukuřice a pšenice je v USA téměř dokončen

02.06.2010 | 15:52 0 Komentářů

Počasí:
na americký západ se po krátkodobém oteplení opět vrátilo chladné počasí, které zpomaluje vývoj plodin. Oblast severních Velkých rovin ovlivňuje chladné počasí a občasný déšť, na jižní polovině rovin podporuje suché a teplé počasí zrání ozimé pšenice, klíčení letních plodin a práce v terénu.

V kukuřičném pásu ovlivňuje teplé počasí osev a klíčení soji a kukuřice. Srážky doprovázené silnými bouřkami nakrátko ustaly a poskytují příležitost pro pozdní výsadbu. Na americkém jihu se vyskytují ojedinělé přeháňky pouze podél pobřeží Atlantiku. Na ostatním území panuje většinou suché počasí které podporuje osev a růst bavlny, soji a zrání ozimé pšenice.

NWS upozorňuje na intenzivní déšť v oblastech středozápadu a severovýchodu, lokální srážky se mohou vyskytovat v jižním Atlantiku a severozápadu. Na jihozápadu bude suché počasí. 6-10 denní výhled NWS očekává do 10.června podprůměrné teploty v oblastech severních rovin, středozápadu a severovýchodu. Teplejší počasí bude převažovat na Floridě, na jihozápadu a jihu centrální oblasti USA.

Stav úrody:
podle týdenního přehledu USDA do 30.května, byla úroda ozimá pšenice zralá na 75% ploch oproti 76% vloni. Kvalita byla hodnocena jako dobrá a výborná z 65% oproti 66% před týdnem a 45% před rokem. Osev odrůd jarní pšenice byl kompletní na 95% ploch, oproti 87% před rokem. Celkem vyklíčilo 84% úrody, oproti 64% před rokem, kvalita byla hodnocena z 85% jako dobrá a výborná, porovnáním se 73% vloni.

Farmáři hlásili osetí 97% ploch kukuřicí, porovnáním s 93% před týdnem a 92% vloni. Vyklíčilo 85% úrody kukuřice, oproti 71% vloni. Kvalita byla hodnocena výborná ze 76%, oproti 70% před rokem. Do 30.května bylo oseto 74% ploch sojou a tempo bylo o 11% rychlejší než před rokem. Vyklíčilo 46% úrody soji, oproti 33% vloni. Osev bavlny byl dokončen na 79% celkových ploch, oproti 74% před rokem. Osev rýže byl kompletní, celkem vyklíčilo 87% úrody, oproti 79% vloni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.