Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Komodity: OPEC prozatím mimořádnou schůzku nesvolal a vyčkává

09.03.2011 | 18:32 0 Komentářů

OPEC vyčká na vývoj událostí v Libyi před svoláním mimořádné schůzky kartelu, uvedl angolský ministr ropného průmyslu Vasconcelos novinářům na konferenci IHS v Houstonu. “Podle našich informací je trh zásoben, ceny reagují na geopolitické nejistoty v severní Africe, musíme trochu počkat, než budeme jednat, protože například v Egyptě a Tunisku došlo k uklidnění situace v průběhu 15 až 20 dní,“ uvedl ministr.

Ropa v úterý zareagovala poklesem po zprávě kuvajtského ministra ropného průmyslu, že OPEC konzultuje události v Libyi a zvažuje mimořádnou schůzku. Botelho de Vasconcelos dále řekl, že výstup Angoly nyní dosahuje 1,6 až 1,7 milionů barelů denně a generální tajemník OPEC Abdalla El-Badri prý prozatím mimořádné jednání OPEC nesvolal. Příští řádná schůzka je plánovaná na 2. červen ve Vídni.
Podle Mezinárodní energetické agentury Libye snížila výstup až o 1 milion barelů denně. Třetí největší africký producent po Nigérii a Angole a v únoru pumpoval 1,39 mil b/d, méně než 1,59 mil b/d v lednu, podle údajů Bloomberg News.

Na prosincové schůzce v ekvádorském Quiro OPEC ponechal výstupní kvóty beze změn na 24,84 milionů b/d. Většina zemí vyjádřila spokojenost s aktuálními cenami ropy. V září 2008 kartel snížil produkční kvótu o 4,2 mil b/d, což znamenalo největší omezení nabídky od roku 1980.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.