Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Komodity: Obchodování s rýží zatím beze změn

24.06.2008 | 14:19 0 Komentářů

Cena rýže obchodované na mimoburzovním trhu s podkladovým futures kontraktem na Chicagské burze jen mírně posílila ze včerejší maximální hodnoty 19,71 USD/100 liber  na cenu 19,79 USD/100 liber (100 liber rýže je cca 45 kg), kterou dosáhla v dnešních dopoledních hodinách.
Pro dnešní den by neměla cena této zemědělské komodity nijak výrazně posilovat ani oslabovat.
Důležitou informací bude rozhodnutí Rice  Miller´s Association, která zasedá tento týden. Do doby, než budou známy výsledky z tohoto zasedání, lze očekávat líný trh. Samozřejmě také závisí na hodnotách amerického dolaru a ropy, které mají veliký vliv na vývoj cen všech zemědělských komodit.

Během víkendu se přes Filipíny přehnal tajfun Fengshen, který zničil cca 242,2 hektarů oseté plochy. Zmenšení plochy by mohlo mít dopad na vývoj ceny rýže – býci by na trhu mohli mít převahu nad medvědy.

Japonsko a Čína jsou blízko dohodě o dodávkách rýže z Japonska do Číny. Tyto exporty byly zrušeny v roce 2003, i když některé dodávky již byly obnoveny v minulém roce. Vietnam, jakožto jeden z největších exportérů rýže, stále upravuje exportní limity pro tuto plodinu. Jen v tomto roce se cena rýže, jakožto základní komodity pro polovinu světa,  více než zdvojnásobila.

Autor: David Hašek (david.hasek@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.