Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Komodity: Na trzích zemědělských komodit likvidace dlouhých pozic

18.03.2008 | 10:47 0 Komentářů

Nestabilita finančních trhů se promítá i do obchodování na komoditních trzích. Vzhledem k nedělnímu snížení diskontní sazby v USA na 3,25% a dnešnímu očekávanému snížení úrokové sazby o další 1% na 2% v USA (FED/FOMC dnes v 19.15h) se obchodníci včera pustili do likvidací svých dlouhých pozic v komoditách a tedy k vybírání svých zisků. Výjimkou nebyly ani zemědělské komodity. Na většině trzích došlo k překročení denních cenových limitů a k ukončení obchodování na burzách; např. sójové boby, sójový olej, sójová moučka, pšenice. Dnes se zatím pozastavilo obchodování se sójovými boby. Zdá se, že dochází k částečnému splasknutí spekulativní bubliny, které se již očekávalo několik dní.

Důvodem likvidace dlouhých pozic je obava z recese americké ekonomiky. Výprodeje na trzích zemědělských komodit byly podpořené i výprodeji na trzích ropy a zlata, které se nejčastěji používají při zajišťování proti inflaci.

Cena pšenice je dnes na 1122 USD/100 bušlů, cena kukuřice na 528 USD/100 bušlů a cena sojových bobů dnes zatím skončila na 1252,15 USD/100 bušlů.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.