Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Komodity: Měď posilovala, kam dál?

23.06.2008 | 12:26 0 Komentářů

Minulý týden byl na trhu s mědí ve znamení růstu a na LME vzrostla o 6%. Tento růst byl způsoben počátkem týdne především stávkou v peruánských dolech a později i výrazně slábnoucím dolarem, který se dostal až na 1.5650 na páru s Eurem. V Číně posílila měď dokonce o 8% a na Shanghai Futures Exchange se propadly zásoby o celé dvě procenta, což je na poslední dobu a situaci na trhu nezvykle mnoho.

Pro následující týden budou klíčová především data z USA, kterých rozhodně tento týden nebude málo. Sérii začne zítřejší CaseSchillerův index, který porovnává ceny domů v aglomeracích 20 amerických metropolích a s ní spotřebitelská důvěra Conference Board. Nejpodstatnější z hlediska mědi určitě bude středa, kde se ve 20:15 dozvíme rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách v USA. Především pak zda se FED vydá cestou snižování inflace nebo podpory investorského sentimentu. Mezi další fundamenty bude patřit i prodej nových a již existujících domů a změna počtu nezaměstnaných (více kalendář XTB). Veškeré případné impulsy na posílení dolaru pravděpodobně budou mít negativní efekt na ceny mědi avšak další oslabování USD na většině párů měď nejspíše vystřelí vzhůru.

Z hlediska technické analýzy se měď nyní nachází v bezprostřední blízkosti resistence na hranici 8600 (v době psaní články byla měď na OTC trhu 8595) a investoři nejspíše čekají na větší impuls z trhů, signalizující případné prolomení hranice.

Z dlouhodobějšího hlediska se očekává, že poptávka v Číně bude v druhé polovině nahrazovat dosavadní nedostatky a cena mědi by tedy měla být o něco vyšší než doposud, dle mého názoru však bude mít rozhodující vliv elasticita poptávky ze strany Číňanů, kteří jsou na vysoké ceny citliví a měď odmítají za maxima nakupovat.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.