Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Komodity: Kvalita bavlny se zhoršila

16.06.2010 | 08:40 0 Komentářů

Počasí:
americký západ je stále pod vlivem chladného počasí, které zpomaluje zrání ozimé pšenice a vývoj jarních plodin. Ve většině oblastí Velkých rovin panuje mezi bouřkami většinou suché počasí. Na jihu a v centrální oblasti plání intenzivně prší a vyskytují se zde záplavy protože půda nestačí vlhkost vstřebat. Srážky se postupně přesouvají na západ. Deštivé počasí přerušilo sklizeň ozimé pšenice a neprospívá letním plodinám.

V kukuřičném pásu poskytuje mírné klima a dostatek půdní vlhkosti ideální podmínky pro úrodu soji a kukuřice. Silné bouře doprovázené srážkami, způsobily nížinné záplavy jižních  a západních oblastí kukuřičného pásu. Na americkém jihu panuje většinou horké a vlhké počasí, které zrychluje zrání. Vysoké teploty až 38 stupňů Celsia v pásu od údolí Mississippi po jihovýchod USA nebude neprospívat letním plodinám.

NWS upozorňuje na nestabilní a deštivé počasí pro několik příštích dní v celonárodním měřítku. Lokálně silné srážky se očekávají v pobřežních oblastech Atlantiku. Výhled NWS do 24.června předpovídá teploty poblíž normálu s výjimkou pobřeží Kalifornie. Horké počasí by se mělo vyskytovat v centrální oblasti jihu USA. Nadprůměrné srážky od severních oblastí amerického západu po region Velkých jezer. Sušší počasí se předpokládá v pásu jižních rovin po jihovýchod USA.

Stav úrody:
podle týdenního přehledu USDA do 13.června, byla úroda ozimá pšenice z 88% zralá a tempo bylo o 1% pomalejší než před rokem. Sklizeň pšenice dokončena z 9% ploch oproti

7% vloni. Kvalita ozimé pšenice se nezměnila, byla hodnocena jako dobrá a výborná z 66% porovnáním se 44% před rokem. Vyklíčilo 97% úrody jarní pšenice, oproti 92% před rokem a kvalita byla hodnocena z 86% jako dobrá a výborná, porovnáním se 75% vloni.

Celkem vyklíčilo 98% úrody kukuřice oproti 94% vloni. Kvalita byla hodnocena jako dobrá a výborná ze 77%, oproti 70% před rokem. Do 13.června bylo oseto 91% ploch sojou, vyklíčilo 80% úrody, oproti 70% vloni. Osev bavlny byl dokončen z 95%, její kvalita byla z 62% dobrá a výborná porovnáním s 66% před týdnem. Vyklíčilo 91% úrody  rýže oproti 93% vloni a její kvalita byla hodnocena o 22% vyšší než před rokem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.