Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Komodity: Káva Robusta vyskočila v Londýně na osmiměsíční maximum

15.06.2010 | 08:39 0 Komentářů

Problémy Vietnamu, druhého největšího pěstitele kávy planety a největšího dodavatele kávy Robusta inspirovaly tento týden býky k rally na londýnské burze Liffe. Obavy z prvních mrazíků v Brazílii a výpadek nabídky Kolumbie zase ovlivnily ceny kávy typu Arabika na burze ICE v New Yorku.

Cena kávy typu Robusta, která se využívá k výrobě instantních výrobků, tento týden podražila o 17% obavami, že současné tempo dodávek nedokáže držet tempo s poptávkou. Nečekané problémy mají letos farmáři při sklizni kávy v Indonésii. Investiční fondy a spekulanti reagovali na tyto faktory rozvazováním krátkých pozic a navyšováním dlouhých pozic.

Cena kávy s dodáním v červenci v pátek vyskočila na burze NYSE Euronext Liffe o 87 dolarů, 6% a uzavírala $1 560 za tunu. Během dne kontrakt atakoval půlroční maximum $1 579/t. Zásoba kávy, monitorovaná burzou Liffe, meziročně klesla z hladiny 400 tisíc na 230 tisíc tun. Tempo vývozu v Vietnamu je v letošním roce podle dat ICO o 20,5% nižší než ve stejném období vloni.

Vývoj obchodování v Londýně ovlivnil i parket burzy ICE v New Yorku. Nejaktivnější červencový kontrakt posílil o 7,95 centů, 6% a zakončil na $1,4495 za libru. Během dne se cena vyšplhala na $1,4850, nejvyšší hladinu od 16.prosince. Dnes futures roste o 4 centy a atakuje hladinu $1,5 za libru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.