Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Komodity: Fosilní paliva budou hrát klíčovou roli příštích desetiletí, IEF

02.04.2010 | 18:59 0 Komentářů

Ministři energetiky klíčových producentských zemí a zástupci vlád na nejvyšší úrovni vydali 31.března po skončení dvanácté schůzky Mezinárodního energetického fóra (IEF) v mexickém Cancun společnou deklaraci za posílení podpory globálního dialogu a energetickou bezpečnost. Zástupci potvrdili, že fosilní paliva budou stále poskytovat největší podíl dodávek energií pro další desetiletí ačkoli obnovitelné zdroje energie budou muset hrát rostoucí roli.

Deklarace dvanácté schůzky z Cancun, na které se shodlo 66 států, přislíbila větší spolupráci mezi zeměmi při využívání energetických zdrojů, transparentnosti trhu a cenové stability ropného trhu. Země IEF včetně klíčového ropného producenta Saudské Arábie a zástupce největšího spotřebitele planety USA tvořily dohromady více jak 90% světového energetického trhu.

Ministři shodně uvedli, že do roku 2030 budou potřeba investice do energetického sektoru za více jak 25 bilionů dolarů. Mezinárodní energetická agentura (IEA) a zástupce průmyslových zemí, mimo jednání uvedla, že OPEC bude muset navyšovat investice, protože výstavba revolučních technologií s nízkým obsahem uhlíku stále vyžaduje více ropy od kartelu OPEC.

Výkonný ředitel IEA Nobuo Tanaka dodal uvedl, že potenciál pro využívání obnovitelných energetických zdrojů je ve světě obrovský. Klíčovým tématem v Mexiku mimo jiné byla přílišná volatilita cen ropy a pokus předejít šoku v roce 2008, který měl negativní dopad na světovou ekonomiku. OPEC, jenž zajišťuje zhruba 40% celkové nabídky, viní z rekordních cen před dvěma roky spekulanty. Tanaka mimo jednání řekl, že zatímco spekulanti mají svůj podíl na nepřiměřené nestálosti cen ropy, klíčový spotřebitelé jako Čína komplikují situaci tím, že neposkytují průhledná data o stavu zásob v zemi. Společná iniciativa JODI kterou IEF vydal v roce 2001 tehdy významně zprůhlednila ropný trh.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.