Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Komodity: Doznívání pátečních výprodejů fondů

17.03.2008 | 12:04 0 Komentářů

Páteční obchodování se zemědělskými komoditami bylo v duchu výprodejů velkých fondů. V případě sóje, sojového oleje i pšenice se jednalo o cca 3000 kontraktů. Zároveň nestabilita na trzích ropy, amerického dolaru a akcií nahrává spekulaci, že americká ekonomika přece jenom půjde do recese a tedy lze se domnívat, že opadne zájem o kukuřici (o sóju také) pro výrobu biopaliv, což částečně potvrzuje i zpráva společnosti Informa, o které se zmíním níže. Na druhou stranu, kukuřice má i jiné využití, především jako krmná plodina, takže až čas ukáže, jaká bude nadále poptávka po kukuřici v době snižujících se světových zásob zrnin a rostoucích cen potravin. Hlavní úlohu bude i letos hrát právě počasí a tedy klimatické změny. Z důvodu dalšího oslabení americké měny (již 1,5900 USD za euro) se dá také očekávat, že ceny nadále zůstanou blízko svých dosavadních úrovní, nebo spíše dále porostou, z důvodu relativního zlevňování cen zemědělských plodin.

Dnešní obchodování na trzích kukuřice a sóje je zatím ještě v duchu pátečních výprodejů. Na trhu pšenice je znát, že obchodníci využívají možnosti levnějších nákupů pšenice. Obchodníci v poslední době hlídají velice pečlivě informace ohledně osevní plochy pro letošní rok. Soukromá analytická společnost Informa Economics v pátek publikovala své odhady ohledně osevní plochy kukuřice, sóje a pšenice v USA pro letošní sezónu 2008/09. Tato zpráva informuje, že došlo k zmenšení odhadu (oproti lednu 2008) osevní plochy americké kukuřice o 2,548 milionů akrů na 87,5 milionů akrů. V případě osevní plochy americké sóje se odhaduje růst o 2,33 milionů akrů na 71,3 milionů akrů. Osevní plocha americké pšenice se také zvýšila a to o 3,1 milionů akrů na celkových 63,5 milionů akrů. Americká rýže se také plánuje pěstovat na větší ploše o 0,052 milionů akrů na celkové ploše 2,812 milionů akrů. Uvidíme, zda i americký zemědělský úřad (USDA) potvrdí tyto čísla ve své zprávě v pondělí 31. března 2008.

Dnešní obchodování plodin na mimoburzovním trhu s podkladovými aktivy na Chicagské burze: kukuřice se obchoduje na 556,15 USD/100 bušlů, sója na 1346,15 USD/100 bušlů, pšenice na 1208,25 USD/100 bušlů.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.