Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Komodity: Dotace do zemědělství letos v Číně rekordně porostou

02.02.2010 | 20:16 0 Komentářů

Čína významně navýší investice do zemědělských oblastí v roce 2010, uvedl v pondělí vysoký úředník ministerstva zemědělství. “Je jisté, že vládní výdaje do oblastí venkova významně porostou a budou vyšší než celkový fiskální stimul,“ řekl náměstek ředitele pro řízení a plánování zemědělství na tiskové konferenci. V loňském roce vláda stimulovala čínský venkov rekordní částkou 716,4 miliard juanů a byla mnohem vyšší než 120 mld juanů v roce 2008.

Letošní výdaj bude oznámen během Celonárodního kongresu obyvatel i na Čínské politické poradní konference obyvatel, které se obvykle konají v březnu. Tang Renjian dále řekl, že ačkoli je čínská vláda je ohledně geneticky modifikovaných plodin velmi opatrná, pravděpodobně nebude blokovat další vývoj. “Trend jasně signalizuje, že se nabídka zemědělských produktů klesá a vláda bude muset aktivně řešit problém inovací technologií,“ řekl Tang. V roce 2009 Čína schválila bezpečné druhy geneticky modifikované rýže a kukuřice a poprvé povolila v některých oblastech pěstování těchto plodin.

Už na počátku roku 2007 Beijing oznámil, že ve fiskálním roce investuje do produkce geneticky upravených plodin 1 miliardu juanů. V roce 2006 přijali čínští farmáři takovéto subvence ve výši 2,5 miliard juanů ($321,6 mil). Ředitel Chinese Agricultural Policy (CHAP) při Čínské akademii věd v té době uvedl, že tato podpora překonává svou výší vládní výdaj jakéhokoliv jiného státu na světě. Pěstování geneticky upravených obilovin je pro Čínu nadějí pro zajištění dostatečné nabídky pro ohromný domácí trh. V současné době se v Číně běžně pěstují geneticky upravená bavlna, petúnie, rajčata, sladké papriky nebo papaja.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.