Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Komodity: Dlouhodobě vysoké ceny ropy mohou ohrozit globální oživení, IEA

13.04.2011 | 18:11 0 Komentářů

Vysoké ceny ropy ovlivňují poptávku a mohou v konečném důsledku ohrozit globální oživení, varovala Mezinárodní energetická agentura. “Existuje reálná hrozba, že je trvalá cena nad 100 dolarů je neslučitelná s očekávaným tempem hospodářské oživení,“ uvádí březnová zpráva IEA. Spotová cena v březnu vyskočila o 15% v reakci na vývoj událostí na Blízkém východě a v severní Africe, je obtížné odhadnout, kdy dojde ke stabilizaci.

K tomu se projevuje i slabost na straně nabídky. Globální produkce ropy v březnu klesla zhruba o 0,7 milionů barelů denně na 88,27 mil b/d. Z toho výstup OPEC byl o 0,6 mil b/d nižší než požadovaný průměr 29,2 mil b/d pro rok 2011. Produkce mimo OPEC se nepatrně zvýšila o 0,2 mil b/d na 53,3 mil b/d.

Údaje za leden a únor naznačují, že zákazníci již nejsou ochotni současné cenové úrovně akceptovat. Zpomalení růstu poptávky je patrné například ve Spojených Státech, v Číně, Thajsku a Malajsii. Nižší spotřeba některých asijských zemí by mohla být kompenzovaná silnějším růstem Japonska, které by mohlo zvýšit využití ropy zhruba o 150 tisíc barelů denně, jako náhradu za ztrátu jaderné energie po zemětřesení, uvádí agentura.

Většina pozorovatelů neočekává změnu postoje Organizace zemí exportující ropu. “Reakce OPEC na ztrátu výstupu libyjské ropy byla dost skromná, stále očekáváme adekvátní navýšení dodávek od OPEC,“ uvedl šéf divize ropného průmyslu a trhů IEA David Fyfe. Produkce ropy v Libyi byla kvůli občanské válce omezena více jak ze dvou třetin.

IEA ponechala odhad ropné poptávky pro rok 2010 beze změn na 87,9 mil b/d, což znamená meziroční nárůst o 2,9 mil b/d. Pro letošní rok předpokládá zvýšení o 1,4 mil b/d na 89,4 mil b/d. Zásoba ropy a ropných produktů zemí OECD v únoru prudce klesla o 50,8 mil barelů na 2 676 m b. Na konci měsíce odpovídala 59,2 dnům celkové spotřeby. Předběžná data za březen signalizují čerpání zhruba o 8,1 milionů barelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.