Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Komodity: Čínská poptávka po zlatu se během příští dekády zdvojnásobí, WGC

29.03.2010 | 20:05 0 Komentářů

World Gold Council zveřejnil úplně první odhad čínského trhu. Zpráva dospěla k závěru, že čínská poptávka po zlatu se během deseti let zvýší dvojnásobně (pokud podíl devizových rezerv setrvá beze změn na 2,2%). Čína také vyčerpá vlastní zdroje.

Světová rada pro zlato se domnívá, že čínská poptávka bude nadále držet krok se světem po deregulaci trhu v roce 2001. V roce 2009 dosáhla celková poptávka šperkařů a investorů 423 tun a vysoce převýšila tuzemskou nabídku 314 tun. Rostoucí poptávka druhého největšího trhu po Indii vyvolává budoucí otazníky, přestože je domácí nabídka rok co rok na vzestupu. V současnosti dosahuje v přepočtu na hlavu 0,26 mg a je jedna z nejnižších ve světě. Pokud by ale prosperita Číny rychle rostla a spotřeba by se porovnala na jednoho obyvatele v Indii, HongKongu nebo Saudské Arábie, roční poptávka Pekinu by mohla vyskočit o 100 tun až 1000 tun.

Spotřeba zlata pravděpodobně v Číně nadále poroste i přes vyšší ceny žlutého kovu. Impuls k růstu by mohl nejcennější kov získat od čínské centrální banky která se chystá k postupnému navyšováním zlatých devizových rezerv. Zlato hraje důležitou roli v čínské kultuře. Číňané mají při srovnání se západními zeměmi silnou vazbu k nejcennějšímu kovu. Zlato je dnes považované za znamení prosperity, dekorace, měny a je neodmyslitelnou součástí čínského náboženství. Zlato se tradičně nakupuje jako dárek během oslavy Nového Lunárního roku. Podle čínského kalendáře je rok 2010, který byl zahájen 14.února, rokem tygra a někteří Číňané ho popisují jako “Zlatý tygr“.

Investiční poptávce Číny prozatím patří čtvrté místo na světě, za Německo, USA a Švýcarsko. Nová éra započala při otevření burzy SGE v Šanghaji v roce 2002. V roce 2009 dosáhly investice do zlata 80,5 tun, což byl meziroční vzestup o 22%. Tento trend lze očekávat i nadále. Také spotřeba průmyslu také zaznamenala v poslední dekádě nárůst ale zaostávala za západním světem. Do budoucna se očekává boom tím jak se bude zvyšovat životní úroveň, kvalita elektronických výrobků, nebo využití jako alternativy katalyzátorů v automobilovém průmyslu.

Čína je šestý největší držitel zlata na světě po USA. Německu, MMF, Itálii a Francii. Zlaté rezervy čínské centrální banky PboC tvoří pouhé 1,6% celkových devizových rezerv a WGC předpokládá jejich výrazné navyšování. Čína má nejvyšší dolarové devizové rezervy na světě ve výši $2,4 bilionů, což je až čtyřnásobná hodnota zemí G7 na konci roku 2009. Během poslední dekády vzrostla produkce zlatých dolů o 84% v roce 2009 na nový rekord 313,98 tun, podle dat China Gold Association (CGA). Shrnutí: Čína v roce 2007 předstihla JAR a stala se top producent zlata na světě. Čína je druhý největší spotřebitel zlata na planetě. Má ale pouze 4% z celkových prokazatelných globálních zlatých rezerv, podle dat USGS. Nerostné bohatství proto podle pozorovatelů vytěží během příštích šesti let.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.