Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Komodity: Chladné počasí stahuje přebytek zásob zemního plynu v USA

18.02.2010 | 19:07 0 Komentářů

Zásoba zemního plynu ve 48 sledovaných státech USA opět výrazně klesla a to o 190 miliard kubických stop, uvedl odhad EIA v týdnu do 12.února 2010. Průměrný odhad analytiků ManGlobal očekával redukci 183 mld kubických stop. Celková zásoba tak ve sledovaném týdnu v USA dosahovala 2 025 mld kub stop. Na americkém východu zaznamenali úbytek 105 mld kub stop, na západě a ve výrobních oblastech 22 mld a 63 mld kubických stop příslušně. Před týdnem do 5.února inventáře klesly o 191 mld kub stop na 2 215 mld kub stop.

Současná hladina nabídky převyšuje o 1,3% zásobu ve stejném období vloni a o 2,7% pětiletý průměr. Vzestup poptávky lze do skončení topné sezóny nadále očekávat, zásoba může klesnout z předpokládané hladiny 2,0 mld až na 1,5 mld kubických stop. Zrychlující tempo hospodářské aktivity může snižovat přebytek nabídky plynu rychleji než se původně předpokládalo. Dalším podpůrným faktorem je výrazně levnější zemní plyn než ropa. Účastníci trhu se shodují v názoru, že motorem poptávky je a bude tempo průmyslové výroby Spojených Států.

Meteorologové NWS předpovídají do pondělí 22.února pro severovýchod teplotně podprůměrné období. Sentiment trhu bude až do konce zimy ovlivňovat počasí, zvyšující se produkce zemního plynu a stav ekonomiky. Krátkodobý aktualizovaný výhled EIA čeká růst spotřeby plynu v letošním i příštím roce o 0,4% a odráží předpoklad zvyšujícího se tempa hospodářské aktivity USA. Velmi chladné zemní období v první polovině ledna nečekaně zvedlo poptávku paroplynových elektráren až na rekordní úroveň, celková spotřeba těchto energetických zdrojů podle EIA ale meziročně klesne o 1,3%.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.