Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Komodity: Ceny zemědělských komodit stabilizované

21.05.2008 | 10:41 0 Komentářů

Ceny kukuřice, pšenice, rýže a sojových bobů se dostávají do bočních trendů, což signalizuje pozitivní fakt, že se jejich ceny stabilizují. V případě pšenice je důvodem stabilizace vize velké světové úrody v letošním roce, přičemž pořád jsou to jenom domněnky. Na druhou stranu je cítit, že obchodníci jsou přece jenom opatrní a myslí i na takové faktory jako sněť pšenice a možný vliv klimatických změn na produkci. Cena pšenice již klesá 9 týdnů a zdá se, že překážkou pro další pokles bude právě 38,2% úroveň fibonacciho na týdenním grafu. Cena 740 USD/100 bušlů se tak jeví jako docela významná překážka i když průměrná cena americké pšenice (dle amerického zemědělského úřadu v poslední-květnové zprávě o světovém vývoji nabídky a poptávky po zemědělských komoditách) by se měla letos pohybovat v intervalu 660 až 810 USD/100 bušlů. Dnešní aktuální cena se pohybuje kolem 784 USD/100 bušlů.

Ke stabilizaci cen přispívá i situace v USA, kde se začíná mluvit o legislativní úpravě obchodování komodit. Někteří politici se domnívají, že investoři by měli mít přísnější podmínky při obchodování komodit a tedy by neměli možnost velkých zisků (nárůst cen základních potravin až téměř o 100 % oproti loňskému roku) na úkor zbytku společnosti (bojovat tím např. proti letošní potravinové krizi). Jedná se hlavně o spekulativní poptávku po zemědělských komoditách a také o komodity, které se používají při zajišťování vůči narůstající inflaci, což jsou především ropa, zlato, ale opět i zemědělské komodity, které v posledních cca 2-3 letech zaznamenaly nárůst podílu v portfoliu obchodníků. Samozřejmě samotný legislativní proces je teprve ve fázi možné diskuze a tedy nelze očekávat nějaké zásadní změny v průběhu několika dní, ale částečný odliv spekulativní poptávky z trhů se základními zemědělskými komoditami je už znát, čehož důkazem je i aktuální vývoj na trhu s rýží i kukuřicí.

V případě sojových bobů bylo hlavním důvodem poklesu ceny v posledních dnech vývoj stávky v Argentině, která by se dnes 21. května měla ukončit. Uvidíme, zda se tak stane. Argentina patří k předním světovým producentům a vývozcům sojových bobů a proto ukončení stávky bude mít příznivý vývoj pro nabídku sóje a tedy následný pokles ceny.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.