Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Komodity: Ceny potravin porostou, pokud se výroba podstatně nerozšíří, FAO

23.11.2010 | 08:54 0 Komentářů

Cena potravin se mohou ve světě nadále růst, pokud se produkce hlavních plodin nerozšíří, varuje Organizace spojených národů pro zemědělství a výživu (FAO). “Vzhledem k očekávanému poklesu celosvětových zásob, bude pro stabilitu na mezinárodních trzích klíčová velikost sklizně v roce 2011,“ uvádí FAO ve výhledu. Ceny většiny zemědělských plodin v posledních šesti měsících výrazně vzrostly, v důsledku ztráty na úrodě z nepřízně počasí, politických opatření některých exportujících zemí a slabšího amerického dolaru.

Spotřebitelé nemají na výběr a budou muset za potraviny platit více. Cena cukru vyskočila na nejvyšší úroveň za posledních 30 let, káva na 13-letý vrchol, cena bavlny vzrostla dvojnásobně, kukuřice o 49%, pšenice o 39% a soja o 35%. V důsledku tohoto vývoje se mohou zemědělci v příští sezóně přiklonit více k soji nebo cukru na úkor obilí. Produkce hlavních obilovin se proto musí podstatně rozšířit, k tomu aby byla uspokojena poptávka a došlo k navýšení globálních zásob.

FAO předpokládá pokles globální produkce obilovin o 2,1% na 2,22 miliard tun ve sklizňovém roce 2010/11, když ještě v červnu projektovala nárůst o 1,2%. Poptávka naproti tomu meziročně vzroste o 1,3% a dosáhne 2,25 miliardy tun. FAO očekává v roce 2011 meziroční pokles globálních zásob obilovin o 7%, přičemž u ječmene o 35%, u kukuřice o 12% u pšenice o 10%, pouze zásoba rýže vzroste o 6%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.