Středa 22. září. Svátek má Darina.

Komodity: Cena zemního plynu vyskočila po statistice EIA o 6 pct

04.06.2010 | 16:52 0 Komentářů

Podle týdenní statistiky EIA do 28.dubna, rostla zásoba plynu ve 48 amerických státech o 88 miliard kubických stop na 2,357 miliard kubických stop a výsledek zaostal za očekáváním. Současná hladina převyšovala o 1,6% stav zásob před rokem. Před týdnem se inventáře zvedly o 104 mld kub stop na 2,269 mld kub stop. Ve stejném období vloni dosahovala velikost zásob 2,319 mld kub stop. Ve sledovaném období převyšoval objem zemního plynu v zásobnících o 14,9% pětiletý průměr. Konsenzus 28 analytiků dotázaných Dow Jones Newswires předpokládal přírůstek 93 miliard kubických stop.

Trh s energiemi je nyní ovlivněn celkem pozitivními makrodaty, pokračujícím oživením ekonomiky i klimatickými faktory. NOAA předpokládá teplejší letní období a velmi aktivní hurikánovou sezónu v Atlantiku, což obchodníky znervózňuje. Bouře představují velkou hrozbu pro ropné plošiny v Mexickém zálivu, vyšší teploty budou zvyšovat spotřebu klimatizací, což ovlivní poptávku paroplynových elektráren.

Zemní plyn v týdenní periodě posílil o více jak 9%, zatímco v předchozí periodě atakoval dvoutýdenní minima. Ve čtvrtek po statistice EIA na burze Nymex vyskočil o 6% a zaznamenal největší vzestup od 7.prosince. Obchodníci uzavírali krátké pozice a nakupovali po slabší než očekávaném přírůstku zásob. Nejaktivnější červencový kontrakt vyskočil o 26,6 centů na $4,69 za milion britských termáĺních jednotek, nejvyšší uzavírací cenu od 3.března. Dnes v New Yorku průběžně posiluje o 2,0 centy na $4,71 za milion BTU a drží vzestupný trend.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.