Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Komodity: Cena vepřových půlek na počátku týden oslabila

04.10.2011 | 16:05 0 Komentářů

Čtvrtletní odhad počtu vepřového dobytka mírně předčil očekávání, rekordní přírůstky ale vyvolaly medvědí sentiment na trhu. Podle údajů USDA bylo k 1. září na amerických farmách 66,6 milionů kusů vepřového dobytka o 1% vyšší úroveň než před rokem a o 385 tisíc nad pětiletým průměrem. Ve čtvrtletí do června čítalo stádo 64,7 milionů hlav.

Na trhu bylo v období červen-srpen celkem 60,8 milionů kusů dobytka, o 600 tisíc víc než před rokem. Chovné stádo čítalo 5,8 milionů hlav, ve srovnáním s 5,77 milionů vloni. Průměrný přírůstek selat meziročně vyskočil o 2% na 10,03 a tato čísla vyvolávají obavy ohledně nadprodukce. Bylo to už druhé čtvrtletí, co průměrný přírůstek předčil rekordní úroveň. Rekordní ceny krmiv mohou v kontrastu vyvolávat tlak na snížení stáda do budoucna.

Vepřový trh reagoval před čtvrtletní zprávou výrazným posílením podpořen údaji o vývozu. Nejaktivnější říjnový futures vepřových půlek na CME vyskočil o maximální povolený cenový limit 3,0 centů a zakončil na dvouměsíčním maximu 93,3 centů za váhovou libru. Na počátku srpna zdolal nové historické maximum 107,20 centů za libru. V měsíci září cena vepřových půlek posílila o 9,2% a od počátku roku o 17%. Medvědí faktory zastupuje čtvrtletní odhad stád, rekordní počet přírůstků a sestupně revidovaný odhad USDA ohledně vývozu v letošním roce z 5,012 na 4,951 miliard liber. Býčí fundamenty nadále zastupuje silná zahraniční poptávka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.