Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Komodity: Cena rýže překonala hranici patnácti dolarů

16.12.2008 | 11:57 0 Komentářů

Na konci včerejšího obchodování  zaznamenala cena rýže prodávaná na komoditním trhu s podkladovým futures kontraktem na Chicagské burze svůj další  nárůst, když  ve večerních hodinách překonala svoji hranici 15 dolarů. Podařilo se jí vystoupat až na zavírací cenu 15,03 USD/100 liber (100 liber rýže je cca 45 kg), což je nejvyšší hodnota za poslední dva měsíce.

Dnes ráno již nedošlo k dalšímu růstu. Rýže se začala obchodovat na otevírací ceně  15,02 USD/100 liber. Březnový kontrakt rýže opět vzrostl o 20 centů. Prodává se za 15,08 USD/100 liber. Pro tento den nejsou známy žádné důležité informace, které by mohly výrazně ovlivňovat obchodování s touto zemědělskou komoditou. Cena rýže se bude pohybovat v bočním trendu.

Jediná zajímavá informace přichází z východu. Filipíny, které patří dlouhodobě k největšímu dovozci této zemědělské komodity plánují pro příští rok zvýšit svou vlastní sklizeň rýže o 5%, což by znamenalo sklidit téměř 17,7 milionů metrických tun v příštím roce. Ministr tamní vlády slíbil, že pro splnění těchto cílů vynaloží maximální úsilí. Vše se ale potvrdí až koncem tohoto měsíce.

Odhaduje se, že v letošním roce se v této zemi podařilo sklidit zatím rekordních 16,88 milionu metrických tun rýže, což je o 4% více oproti předcházejícímu roku.

Autor: David Hašek (david.hasek@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.