Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Komodity: Cena rýže bez výraznějších změn

20.06.2008 | 12:28 0 Komentářů

Při včerejším obchodování  na mimoburzovním trhu s podkladovým futures kontraktem na Chicagské burze, nezaznamenala cena rýže žádný výrazný vzestup ani propad. Při včerejším obchodování dosáhla na maximální hodnotu 19,92 USD/100 liber a dnes ráno otevírala na ceně 19,62 USD/100 liber (100 liber rýže je cca 45 kg).  Obchodování s touto zemědělskou komoditou nezaznamenalo v posledním týdnu žádné velké výkyvy. Stále se drží v rozmezí 18ti, až 20  USD/100 liber.

Indie, která omezila exporty rýže, aby pokryla svoji domácí poptávku, může vyprodukovat až 95,5 milionů tun, což je téměř o 2,5% více než v celém loňském roce. Další velkou sklizeň této zemědělské komodity očekává i Vietnam, který  počátkem tohoto roku také omezil její exporty. Filipíny, jakožto  světově největší dovozce prohlásily, že pro tento rok vyprodukují až 98% rýže pro uspokojení své domácí poptávky. Také Thajsko letos vyprodukuje rekordních 31,2 milionů tun a to je o  3,4% více než v roce 2007.

Zvýšení produkce této zemědělské komodity může snížit její cenu, inflaci ,a může i přimět některé státy, aby zrušily vydané restrikce vůči jejímu vývozu. Většina států od Afriky po Asii, které  pěstují rýži, museli zvýšit svojí produkci a omezit exporty, poté co se v dubnu letošního roku vyšplhaly její ceny až na svá maxima. Celkově se oproti loňskému roku zvýšila její osevní plocha téměř o 2 miliony hektarů.
 

Autor: David Hašek (david.hasek@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.