Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Komodity: Cena ropy vyskočila nad 90 dolarů za barel

07.12.2010 | 17:33 0 Komentářů

Cena ropy WTI v úterý prolomila poprvé od října 2008 hranici 90 dolarů za barel poté, co prezident Barack Obama prodloužil daňové úlevy. Lednový kontrakt WTI odpoledne vyskočil o 1,37 dolarů na $90,75 za barel. Ostatní komodity rovněž prudce posilovaly v očekávání, že dnešní rozhodnutí urychlí hospodářské oživení ve Spojených Státech.

Drahé kovy otestovaly nová maxima. Cena zlata zdolala na promptním trhu nové historické maximum 1438,88 za trojskou unci, cena stříbra atakovala nový 30-letý vrchol $30,68 za unci. Cena mědi s tříměsíčním doručením v Londýně vyskočila na nový rekord $8973,5 za tunu navzdory spekulacím, že čínská centrální banka přes víkend zvýší úrokové sazby. Růst stimuloval nízká hladina zásob jak v Londýně, tak v Šanghaji. Zásoba monitorovaná burzou LME klesla od únorových maxim o 30% a byla nejnižší od října 2009. Zásoba mědi sledovaná burzou SHFE se od dubnových maxim ztenčila téměř o 40%.

Prezident Obama prodloužil daňové úlevy, které prosadil jeho předchůdce George Bush o další dva roky a ustoupil tlaku Republikánů. Původně navrhoval aby se výjimka nevztahovala pro Američany s nejvyššími příjmy. Součástí je i dvouprocentní snížení plateb na sociální pojištění a prodloužení podpory v nezaměstnanosti. Obama nazval tento kompromis “zásadním krokem na cestě k zotavení“. Ceny dluhopisů a akcií reagovaly posílením, americký dolar oslabil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.