Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Komodity: Cena ropy v ranních hodinách znovu pod 114 USD za barel

26.08.2008 | 10:00 0 Komentářů

Jen mírného růstu se včera dočkala ropa (brent), která včera dokázala podražit až k ceně 115,51 USD za barel, aby pak včerejší obchodování uzavřela kolem 114,30 USD. Včerejší klidné obchodování nabídlo díky uzavřeným trhům v Británii  nízkou aktivitu na všech trzích a jinak tomu nebylo ani na komoditních trzích, kde barel ropy, s krátkou výjimkou z konce minulého týdne, osciluje již třetím týdnem kolem ceny 114 USD. Včerejšímu zdražení ropy pomohla zejména zpráva o nově se vytvářející tropické bouři Gustav, která podle amerického Národního hurikánového centra směřuje na Mexický záliv, který je zdrojem více než dvaceti procent spotřeby ropy ve Spojených státech. Předchozí tropické bouře zatím těžbu v zálivu nijak dramaticky nepoškodily, když nedosahovaly dostatečné razance, nebo se hlavním těžebním plošinám vyhnuly.

Mírně pro růstově pak včera působilo také prohlášení Íránského ropného ministra, podle kterého je zapotřebí aby OPEC zabránil snižování cen ropy z posledních týdnů, kdy se cena za barel dostala ze svého maxima níže o více než 20%. Írán společně např. s Venezuelou patří mezi státy v OPECu pravidelně prosazující vyšší ceny ropy na rozdíl např. od Saudské Arábie, největšího producenta OPECu, která již v minulosti vyjádřila své znepokojení nad výší cen, které tlumí hospodářský růst v západních ekonomikách a následně i jejich spotřebu. Právě klesající spotřeba je přitom jedním z hlavních důvodu posledního splasknutí bubliny cen ropy, když západní země, v čele s největším spotřebitelem – Spojenými státy, začínají díky prudkému zdražení využívat méně ropy. Jak uvedla v polovině srpna EIA, spotřeba jen ve Spojených státech klesla za poslední půlrok nejvíce od roku 1982, když se snížila o 800 tis. barelů, což částečně pomáhá tlumit růst spotřeby v rozvíjejících se zemích, kde došlo k růstu o 1,3 mil barelů. Souhrnný růst o 500 tis. barelů je pak nejnižším od roku 2002.

Technicky má ropa i nadále prostor ke zlevňování, a to až k ceně 108,18 USD/barel, kde se nachází první silnější support, zatímco resistenci můžeme hledat kolem 121,30 USD/barel, kam se ropa krátce dostala minulý čtvrtek poté, co byly zveřejněny výsledky amerických zásob benzínu, které se nečekaně prudce propadly. V 8:00 se barel severomořského brentu dostal pod hranici 114 USD a prodával na ceně 113,83 USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.