Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Komodity: Cena platiny na začátku týdne výrazně klesla

24.06.2009 | 12:29 0 Komentářů

Komoditní trhy se v tomto týdnu dostávají pod zjevný tlak, když na trhy přicházejí nepříliš povzbudivé makroekonomické zprávy. Největší poklesy na trhu s drahými kovy byly zaznamenány na začátku týdne v pondělí, co Světová banka revidovala svoji ekonomickou prognózu na zhoršený růst globální ekonomiky pro letošní rok. Banka předpokládá pokles světové komiky až o 2,9 % z původních 1,7 %. Obchodníci tento týden zaměřují svoji pozornost také na nemovitostní sektor. Odtud včera přišly výsledky ohledně prodejů již jednou vlastněných domů, které vykázaly menší růst, než se původně očekávalo. Ve Spojených státech se tak v minulém měsíci na roční bázi prodalo 4,77 milionů domů, což je sice nárůst o 2,4 %, ale výsledek opět předčil očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením kolem 4,85 milionů prodaných domů. Zprávy z nemovitostního trhu v USA ještě nekončí, jelikož dnes vyjdou další výsledky, kdy se tentokrát bude jednat o květnové počty prodejů nových domů (oček.: 360 tis., předch.: 352 tis.)

I když platina nachází největší uplatnění převážně v automobilovém průmyslu, tak je poptávka po ní řízena také zájmem investorů o zajištění proti inflaci. Téma inflace bude pravděpodobně na pořadu dne ve večerních hodinách (20:15), kdy zasedá americká centrální banka (Fed), která bude rozhodovat o úrokových sazbách. Zde se očekává, že banka prozatím ponechá sazby na 0,25 %, a tak hlavní pozornost obchodníků bude směřována především na doprovodný komentář. Na komoditním trhu je tedy ve večerních hodinách očekávána zvýšená volatilita.

Platina s červencovým termínem dodání, obchodovaná na New York Mercantile Exchange klesla o 3,70 USD, (0,3 %) na 1165,40 USD za unci.

Autor: Roman Kubašta (roman.kubasta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.