Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Komodity: Biopaliva by mohla do roku 2050 pokrýt až 27% paliv v dopravě, IEA

21.04.2011 | 17:47 0 Komentářů

Biopaliva by mohla celosvětově pokrýt téměř třetinu pohonných hmot v dopravě, oproti současným 2% za předpokladu, že se efektivita výroby bude zvyšovat, uvedla Mezinárodní energetická agentura. Většina tradičních biopaliv (etanol, bionafta) v současnosti vyráběných převážně ze škrobu, cukru a olejnatých semen, by tak mohla nahradit ropné produkty a hrát významnou roli při snižování emisí CO2 v odvětví dopravy. IEA připravila technologickou studii biopaliv v dopravě na základě konzultací se zástupci vlád, průmyslu, akademické obce a nevládních organizací.

Pro splnění vize je třeba zlepšit účinnost většiny konvečních technologií výroby i celkovou udržitelnost, což bude vyžadovat značné investice do výzkumu a komercializace. Pokročilé technologie (z celulózy a biomasy) musí být komerčně nasazeny během příštích deseti let a poskytovat největší podíl biopaliv v roce 2050. Technologický pokrok by mohl zlepšit konkurenceschopnost již v roce 2030. Dlouhodobá vládní podpora a politický rámec budou mít zásadní význam.

S očekávaným růstem světové populace do roku 2050 o více jak 30% na 9 miliard a při odhadovaném nárůstu spotřeby potravin zhruba o 70% je nutné rozvíjet výrobu biopaliv tak, aby neohrozila globální bezpečnost potravin. Zpráva zdůrazňuje, že vlády by měly přijmout závazné standardy udržitelnosti biopaliv a zajistit, aby byly mezinárodně sladěny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.