Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Komodity: Aktuální zpráva pro obchodníky se zemědělskými plodinami

09.05.2008 | 17:24 0 Komentářů

Dle květnové zprávy o světové poptávce a nabídce zemědělských komodit (WASDE) se odhaduje v letošní sezóně 2008/09 světová produkce pšenice v rekordním objemu 656 milionů tun, o 8% více než v sezóně 2007/08 a o 5% více než v sezóně 2004/05 (sezóna s dosavadním rekordem v objemu produkce). Největší nárůst produkce se očekává v hlavních producentských státech. Dobré počasí přeje zimní pšenici prozatím v EU-27, naopak sucho poškodilo dosavadní úrodu pšenice na Blízkém Východě a na severu Afriky. Hlavní producentský stát USA, očekává nárůst produkce o 16% (celkový objem 2,4 miliona bušlů), ale zároveň plánuje z důvodu větší domácí poptávky vyvážet méně tohoto „jedlého zlata“. Světové zásoby se očekávají v objemu 124 milionů tun, což je o 13% vyšší odhad, než byl v poslední WASDE zprávě.

Na trhu kukuřice (obchodování na CBOT – burze v Chicagu) lze očekávat nestabilitu, protože zpráva WASDE nepřináší moc dobré zprávy pro tuto komoditu. Světová produkce se sice očekává v objemu 1,1 miliard tun kukuřice, což je mírný nárůst o cca 4% oproti sezóně 2007/08, ale samotná produkce v USA se očekává o 2% nižší než v loňském roce. Důvodem je menší osetá plocha, raketově rostoucí domácí poptávka a tedy menší plánované objemy kukuřice určené na export. Také výroba ethanolu v USA vzrostla meziročně o 33%. Dle zprávy se očekává pokles importu kukuřice do EU-27 a exportu z USA. Světové celkové zásoby v sezóně 2008/09 se očekávají na 25-letém minimu, v celkovém objemu 99 milionů tun.

Na trhu rýže se také pravděpodobně nedočkáme zklidnění situace. I když se světová produkce 2008/09 odhaduje na rekordních 432 milionů tun (o 5 milionů tun více než v sezóně 2007/08), zdá se, že se situace na trhu neuklidní. Jednak je to z důvodu zvýšené poptávky, která se očekává až v objemu 428 milionů tun a jednak by se muselo udržet dobré, normální, počasí v Asii. Tam momentálně hrozí cyklóny, přičemž úroda v Barmě se již nyní odhaduje o 7 % nižší než v předchozí sezóně (problémy se sklizní, hrozba slané půdy, ovlivnění kvality další úrody). Menší nabídku také slibuje Indie – plánuje exportovat jen 2 miliony rýže, pokles o 0,5 milionu tun a navíc nadále chce ponechat striktní exportní politiku na rýži typu „ne-basmati“. Vyhrocenou situaci bude nadále sledovat americký zemědělský úřad a bude informovat o aktuální situaci ještě před dalším publikováním zprávy WASDE dne 10. června 2008. Světové zásoby na konci sezóny se očekávají v objemu 82 milionů tun, což budou největší zásoby od sezóny 2002/03, ale kdo ví, zda v době potravinové krize dojde k naplnění tohoto předpokladu.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.