Čtvrtek 13. srpna. Svátek má Alena.

Komoditní denník: Zlato opět na svých historických maximech

18.11.2009 | 12:56 0 Komentářů

Komoditní trh v průběhu úterý posiloval, přičemž nejvyšší zisky si připsaly průmyslové kovy. Měď se dostala na svá 14 měsíční maxima v reakci na pokračující spekulace, že Čína dokáže plně absorbovat slabou poptávku z USA. Dobrá čísla z Čínského a Japonského průmyslu pomohla i ostatním průmyslovým kovům. V nejbližší době se však očekává mírná konsolidace z důvodu stále vzrůstajících zásob v Číně.

Zlato v pondělí opět překonalo svá maxima a dostalo se až na 1144 USD/oz. Za růstem cen zlata stál oslabující dolar (který se včera opět podíval za hranici 1,5 USD/EUR). Dalším silným fundamentem byl překvapivě vysoký růst japonské ekonomiky ve 3Q, která vzrostla o 1,2 %. Vzestup zlata dále vyvolal poptávku po měnách zemí vyvážející komodity.

Západotexaská ropa WTI roste už třetí dne v řadě po zveřejnění  poklesu zásob ropy v USA. Americký ropný institut reportoval pád zásob o 4.37 mil. Barelů na 333.1 mil. Barelů. Pokud dnes americký DOE také zveřejní
pokles zásob, bude to otevřená brána k dalšímu růstu. Ropa v pondělí začala svůj růst prudkou reakcí na zveřejněné maloobchodní prodeje v USA, které rozšířily optimismus na trzích.

Rýže patřila k premiantům začátku týdne, když posílila o více než dvě procenta a navázala tak na více než desetiprocentní vzestup za poslední měsíc. Za růstem stojí nedostatečná úroda rýže v Indii a Indonésii, kterou poničilo nepříznivé počasí. Na vzestupu této komodity nejvíce vydělává Thajsko a Vietnam, jakožto její největší světoví exportéři. To že se situace se může v budoucnu vyhrotit, napověděly hladové bouře na jaře minulého roku, kdy cena rýže vystoupala na své novodobé maximum 25 USD/cwt. Indie se poprvé v posledních dvaceti letech stane čistým dovozcem této plodiny. V úterý rýže korigovala, přesto je budoucí náhled na tuto komoditu spíše býčí.

Kukuřice včera stagnovala poté, co se v pondělí dostala na svá maxima od června po nepotvrzených zprávách o možné kontaminaci části americké úrody vomitoxinem (plíseň). Navíc průtrže mračen na americkém středozápadě přerušily sklizeň a situaci nadále zhoršují. Předpověď počasí do konce týdne není příznivá. Přebytek vláhy může snížit celkové výnosy. Ceny rostly i přesto, že americké ministerstvo zemědělství předpokládá druhou největší sklizeň všech dob o objemu 12,9 miliard bušlů. Spojené státy jsou největším pěstitelem i exportérem kukuřice na světě.

Březnový kontrakt pšenice spadl ze svých pětiměsíčních maxim na 5,91 USD/buschel jako důsledek zklidnění aféry kolem vomitoxinu u kukuřice. „Neočekávaná“ budoucí poptávka po pšenici jakožto hlavního substitutu kukuřice se nepotvrdila.

Káva včerejší seanci ukončila o téměř 4 % výše po zprávách o nižších exportech z Brazílie. Ta je největším producentem této komodity na světě. Celkové vývozy by se měly snížit o 1,1 mil. pytlů (60 kg/pytel)

Nejvyšší růst po třech týdnech včera zaznamenaly vepřové půlky po informacích o růstu poptávky po červeném mase. Navíc další omezení počtu kusů prasat (na úroveň 1973) dává tušit, že by v blízké budoucnosti mohl nastat nedostatek této komodity. Přesto se cena nejaktivnějšího kontraktu vepřových půlek stále drží 10 % pod letošním maximem.

Více z dnešního komoditního daily naleznete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.