Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Komerční banka obdržela pravidla ČNB pro návrh dividend, její schválení očekává ve 3Q

18.03.2021 | 09:16 0 Komentářů

Komerční banka obdržela oznámení dohledu České národní banky úvěrovým institucím k distribuci zisků za roky 2019 a 2020.

Vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně dopadů pandemie ČNB stanovila rámec pro výplatu dividend ze zisků za rok 2019 a 2020.

Jako maximální výši dividend ČNB stanovila nejnižší z následujících čtyř hodnoty: 100 bazických bodů z rizikově vážených aktiv, 25 % kumulovaného zisku za roky 2019 a 2020, objem prostředků, po jejichž vyplacení by se kapitálová přiměřenost nacházela 4 p. b. nad celkovým kapitálovým požadavkem (OCR), a objem prostředků, po jejichž vyplacení by se upravený pákový poměr nacházel na hodnotě 7 %.

„V návaznosti na toto vyhodnocení pak může ČNB pro individuální instituci výslednou výši dividendy případně dále snížit,“ uvedla KB.

„Podle uvedeného oznámení ČNB očekává, že bude připravena úvěrovým institucím sdělit vyhodnocení jejich návrhů na výplatu dividend v průběhu 3. čtvrtletí 2021,“ uvádí dále KB a dodává: „Komerční banka očekává, že Česká národní banka v budoucnu ozřejmí časovou platnost uvedeného rámce pro výplatu dividend.“

„Komerční banka má v úmyslu, jakmile to regulace umožní, vrátit akcionářům přebytečný kapitál, v objemu přesahujícím potřebu vyplývající z výhledu organického a anorganického růstu rizikově vážených aktiv (jak předpokládá strategický plán KB Change 2025), a očekávaných kapitálových požadavků. Představenstvo KB deklarovalo svou připravenost za tím účelem svolat v roce 2021 mimořádnou valnou hromadu,“ zopakovala KB odhodlanost vyplatit investorům přebytečný kapitál.

Akcie Komerční banky (BAAKOMB) na pražské burze rostou o 0,2 % na 682 Kč, na burze RM-SYSTÉM o 0,3 % na 686 Kč.

Zdroj: KB

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.