CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

03. 08. 2022

0 komentářů

Komerční banka – konferenční hovor k 2Q 2022 výsledkům

  

Komerční banka na konferenčním hovoru komentovala případnou výplatu extra dividendy, windfall tax a případné dopady zastavená dodávek ruského plynu.

Mimořádná dividenda vyplacená z nadbytečného kapitálu se bude řešit na přelomu léta a podzimu, jak uvedl finanční ředitel Jiří Šperl. Banka stále počítá s využitím přebytečného kapitálu ať už formou výplaty extra dividendy ve výši 55 Kč na akcii či k M&A aktivitám. To vše záleží na schválení ze strany ČNB a výsledku zátěžových testů. Případná výplata by proběhla ve čtvrtém kvartále.

Windfall tax, neboli daň z mimořádných / nezasloužených zisků je velmi citlivé a bolestivé téma pro všechny banky. Přístup Komerční banky je z našeho pohledu rozumný, když se situaci spolu s Českou bankovní asociací snaží aktivně řešit skrze rozhovory na vládní úrovni. Cílem je vládě vysvětlit zbytečnost této daně, která by vedla k oslabení bankovního sektoru, který by měl tvořit solidní základnu ekonomiky v nadcházejících náročnějších obdobích. Možným řešením namísto daně by mohly být konkrétní investice na podporu ekonomiky. Větší detail nebyl na konferenčním hovoru poskytnut.

Zastavení dodávek ruského plynu je situace, kterou Komerční banka již delší dobu aktivně řeší, a nejen z toho důvodu identifikovala úvěrové portfolio vystavené Rusku. To se skládá přibližně z 30 mld. Kč úvěrů. V nejkrizovějším scénáři by se dodatečně tvořily opravné položky přibližně ve výši 1 mld. Kč, čímž by se celkové náklady na riziko za 2022 vyšplhaly velmi orientačně na úroveň ke 3 mld. Kč. V porovnání s rokem 2020 a koronavirovou krizí se jedná o mírnější dopad. Tehdy byly natvořeny opravné položky ve výši téměř 4,6 mld. Kč.

Jiří Kostka, Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.