Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Komentář: Uplynulý týden v duchu pokračující averze k riziku. EUR a JPY si připisují další ztráty

20.02.2009 | 15:02 0 Komentářů

Úspěšným týdnem si prošel na FX americký dolar, který v uplynulých pěti obchodních dnech dokázal zpevňovat na všech nejvíce obchodovaných párech. Americká měna znovu těžila ze své pozice bezpečného přístavu, ke kterému se obchodníci uchylují v dobách nejistoty a tak od pondělí do pátečního odpoledne dokázala zpevnit na páru s eurem o 1,4% až pod hranici 1,26 EUR/USD. Co se ekonomických dat týká, těch přišlo v uplynulých dnech z USA poměrně málo a mezi nejzajímavější se zařadila čísla z trhu s bydlením a indexy výrobní aktivity. Zklamání přinesly především počty nově zahájených staveb, kterých bylo v lednu pouze 466 tis., zatímco odhady počítaly s příznivějším výsledkem kolem 530 tis. Očekávání tak naplnily pouze lednové počty nově udělených povolenek, kterých bylo 521 tis. Velmi slabá čísla přinesly také výsledky indexů výrobní aktivity v newyorském a philadelphském okrsku Federálního rezervního systému, které se strmě propadaly a naznačily tak, že útlum výroby ve Spojených státech zatím zdaleka nedosáhnul svého dna. Zatímco newoyrský Empire state index slábnul na -34,7b. (oček.: -23b.), Philly Fed index se propadnul dokonce až na -41,3b. (oček.: -24,1b.). O tom, že výrobní aktivita v USA nadále prudce klesá pak obchodníky přesvědčily také výsledky lednové průmyslové produkce, která slábla popáté v posledních šesti měsících, tentokrát o 1,8% (oček.: -1,4%). Nebyly to však špatná data z USA, která stála za opětovnou averzí k riziku, ale zejména situace v Evropě, jež se tento týden velmi vyostřila.

Právě eurová strana kotace tak v minulých dnech stála za zpevněním dolaru, jež se vyvezl na strachu z dalšího vývoje v eurozóně, která začíná být ohrožena jak zvenčí, tak zevnitř. Velkou pozornost médii a obchodníků si tento týden získal především region střední a východní Evropy, který čelí díky prudkému zpomalení západní Evropy výraznému hospodářskému útlumu. Evropské banky (zejména Rakouské, Italské, Belgické, Francouzské, Německé a Švédské) drží v tomto regionu více než 80% všech bankovních aktiv, což vyvolává obavy z toho, že by prudký nárůst nesplácených úvěrů mohl vyslat přes střední a východní Evropu šokovou vlnu napříč celým bankovním sektorem v eurozóně. Státy střední a východní Evropy navíc ohrožuje také vysychání kapitálových toků, které vzbuzuje obavy z toho, jakým způsobem tyto země budou refinancovat svůj dluh a financovat vysoké schodky státních rozpočtů. Neméně závažné začíná být také zadlužení domácností a podniků v zahraničních měnách (Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina, Polsko), které přinese po prudkém oslabení domácích měn (zlotý k euru od minulého srpna -50%!) prudký nárůst nákladů na dluhovou službu.

Do problémů se však začínají dostávat také některé členské země eurozóny, a to díky nárůstu spreadu jejich vládních dluhopisů nad výnos z německých dluhopisů. Například požadovaný výnos u desetiletých irských bondů byl v úterý o téměř 275bsp. vyšší než v případě Německa a spread u řeckých dluhopisů se dostal dokonce nad hranici 300bsp. Nárůst spreadu přitom ukazuje jak moc se obchodníci obávají toho, že by daná země nemusela dostát svým závazkům při splácení dluhu. Úvahy o riziku defaultu u některé z členských zemí eurozóny tak byly jedním z dalších zdrojů prodejních tlaků na eurových párech. Situaci musel ve středu a ve čtvrtek zklidňovat dokonce německý ministr financí Peer Steinbrück, který poprvé jasně řekl, že v případě nutnosti je Německo připraveno tyto země zachránit. To euru pomohlo ke stabilizaci a dokonce i k likvidaci části ztrát, avšak pouze dočasně, když se v pátek společná měna opět dostala pod prodejní tlak.

Ekonomická data z eurozóny po sobě zanechala v minulých dnech smíšené dojmy. Zatímco například německý ZEW dokázal růst až na 5,8b. (oček.: -26,5b.), výsledky PMI eurozóny a další prohloubení kontrakce ve výrobním sektoru a ve službách potvrdily, že si země evropské patnáctky procházejí stále se zhoršujícím útlumem a oživení je hudbou daleké budoucnosti.

Britská libra na páru s dolarem dokázala zpevnit o 0,7% a růstu dočkala také k euru (2,2%) a japonskému jenu (3,7%), což ji pasovalo do pozice nejsilnější z nejvíce obchodovaných měn. Libru podržely hlavně ekonomická data, a to především výsledky CPI a páteční maloobchodní prodeje. Meziroční růst indexu spotřebitelských cen v lednu zpomalil pouze o desetinu procenta na 3%, což byl výsledek výrazně převyšující odhady analytiků (+2,6%). Přestože dal v minulém týdnu šéf Bank of England Mervyn King jasně najevo, že banka bude pokračovat v uvolňování měnové politiky, růst cen zatím neklesá tak rychle jak by si možná členové MPC přáli, což librovým býkům dodalo na odvaze k dalším nákupům. Podobně zafungovaly také v pátek zveřejněné maloobchodní prodeje, jejichž objem v lednu nečekaně rostl o 0,7% (oček.: 0%) a navázal na ještě větší prosincové překvapení, kdy se prodeje zvyšovaly o 1,7%. Britská poptávka tak i v novém roce zůstává relativně stabilní, k čemuž ale přispívají velkou měrou především vysoké slevy maloobchodníků a je proto otázkou, jak dlouho tento trend bude schopna udržet s ohledem na útlum výrobní aktivity a růst nezaměstnanosti. Libra se v pátek odpoledne pohybovala zpět nad hranicí 1,43 GBP/USD, k euru zpevňovala na 0,8810 EUR/GBP a k japonskému jenu se dostala až na 134,80 GBP/JPY

Naopak nejslabší z nejvíce obchodovaných měn se v uplynulých dnech stal japonský jen, který se na páru s dolarem propadnul o 2,9% k ceně 94,30 USD/JPY, kde se naposledy prodával koncem minulého listopadu. Japonské měně uškodil již začátek týdne, který přinesl výsledky HDP za 4Q/08, podle kterých se tamní ekonomika propadla mezikvartálně o 3,3%, což byl výsledek o dvě desetiny horší než většinové odhady analytiků a vůbec nejhorší ze všech vyspělých průmyslových zemí. Japonsko začíná tvrdě pociťovat dopady slábnoucí zahraniční poptávky a přestože na něj krize ve své první vlně nedolehla přímo, její nepřímé následky jsou pro japonskou ekonomiku zdrcující. Nebyla to však pouze ekonomická data, která uškodila jenu, ale také nečekaná úterní rezignace ministra financí Shoichi Nakagawi. Ten čelil podezření z opilosti na pondělní tiskové konferenci po zasedání zemí G7 v Římě a jeho odstoupení vyvolalo obavy o osud plánovaného fiskálního balíčku pro japonskou ekonomiku. Posledním zajímavějším fundamentem z Japonska pak bylo ještě zasedání Bank of Japan v noci ze středy na čtvrtek. Ta sice ponechala sazby beze změny na 0,1%, vzápětí ale přišla s novým programem na vykupování korporátních dluhopisů, kterým se bude snažit zpřístupnit nové zdroje pro japonské firmy. Ani to však obchodníky na jenových párech přesvědčit nedokázalo a ti pokračovali ve výprodejích i v druhé polovině týdne. Tomu tak tento týden nepomohl ani jeho statut bezpečného přístavu, když se začíná zdát, že další navyšování zisků z minulých měsíců v kombinaci s prudce zpomalující ekonomikou, je již pro obchodníky jen obtížně stravitelné.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.