Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Komentář Raiffeisenbank: Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky

Druhý odhad statistického úřadu potvrdil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 2,5 %. Mezikvartální růst byl o desetinu zvýšen na 0,4 %. Největší měrou k meziročnímu růstu přispěla spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru. Naopak poprvé po dvou letech byl zaznamenán negativní příspěvek tvorby hrubého kapitálu.
Domácí poptávka zůstala ve třetím kvartále silná, když spotřeba domácností meziročně narostla o 2,3 %, což bylo dáno přetrvávající příznivou situací na českém trhu práce, tedy nízkou nezaměstnaností a svižným růstem mezd. Vládní instituce též výrazně zvýšily svou spotřebu, dokonce o 3,3 %. Tvorba fixního kapitálu ovšem zaostala, když mezičtvrtletně i meziročně poklesla o 0,3 %. Podniky pociťují postupně ochabující poptávku, což spolu s vysokými mzdovými náklady vytváří tlak na jejich ziskovost a omezuje množství prostředků na další rozvoj. Export navzdory neutěšené situaci na vývozních trzích přidal 1,8 %. Tím značně převýšil dynamiku dovozu (1,0 %) ovlivněnou klesajícími investicemi a čistá bilance tak navzdory problematické situaci v oblasti mezinárodního obchodu vychází nadále velmi dobře.
Mezi nejúspěšnější odvětví české ekonomiky se ve třetím čtvrtletí řadí informační a komunikační činnosti, obchod, pohostinství, doprava a stavebnictví, tedy primárně oblasti poháněné rostoucími příjmy českých domácností. Začíná naopak zaostávat průmysl, kde mezičtvrtletně došlo k nepatrnému poklesu hrubé přidané hodnoty. Právě v průmyslu se nejvýrazněji začíná projevovat nepříznivá situace u našich hlavních exportních partnerů.
Meziroční růst HDP i nadále udržuje slušnou dynamiku a to i přesto, že ekonomika v eurozóně roste jen slabě a německé hospodářství víceméně stagnuje. Aktuálně se nacházíme za vrcholem hospodářského cyklu v jeho sestupné fázi. V souhrnu za letošní rok tak očekáváme zvolnění růstu domácího produktu na 2,5 % a pro rok 2020 další pokles dynamiky na 2,0 %.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.