Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Komentář Raiffeisenbank: Tržby v maloobchodě pokračují v růstu, prodeje aut poklesly

Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v srpnu meziročně vzrostly o  3,7 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o  1,4 %. Spotřebitelé v srpnu více utráceli za počítačové a telekomunikační zařízení a za věci pro sport, kulturu a rekreaci. Došlo však opět k poklesu tržeb za prodeje a opravy automobilů.

Tržby za prodeje a opravy aut se po červencovém výrazném nárůstu v srpnu opět propadly (o 4,0 %). Snížily se jak tržby za prodeje aut (o 3,3 %), tak i útraty za opravy a údržbu automobilů (o 6,5 %). Nadále se ovšem dařilo tržbám za prodej oděvů a obuvi, které si meziročně polepšily o 6,5 %. Rychlým tempem stále rostou prodeje prostřednictvím internetu a zásilkových služeb (o 14,6 %). Tržby za potravinářské zboží a pohonné hmoty se zvyšovaly jen mírně.

I přes srpnové zpomalení si maloobchodní tržby (bez prodejů automobilů) stále udržují svižnou dynamiku, což pozitivně ovlivní i statistiku spotřeby domácností a tím i růst celé ekonomiky ve třetím čtvrtletí.

Očekáváme, že napjatá situace na trhu práce bude nahrávat tržbám i v příštích měsících. Spotřebitelská důvěra se sice pozvolna snižuje, nadále se však udržuje nad 100 bodovou hranicí. Nedostatek pracovníků na trhu práce bude podporovat růst mezd (7,3 % v 1H 2019). Zákazníci tak budou disponovat dostatkem prostředků na utrácení. Nicméně v ekonomice jsou již patrné první známky zpomalování, což bude postupně brzdit jak růst mezd tak dále tlumit spotřebitelský sentiment. V souhrnu tak odhadujeme, že celkové maloobchodní tržby by v letošním roce měly vzrůst o 3,4 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet nad 5 %.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.