Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Komentář Raiffeisenbank: Saldo zahraničního obchodu stále vyšší než loni

Zářijová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 7,2 mld. Kč, což předčilo loňský říjnový výsledek o 7,8 mld. Kč. Oproti tržním odhadům však bylo kladné saldo zahraničního obchodu o zhruba 5 mld. Kč nižší. V říjnu klesl vývoz meziročně o 3,2 % a dovoz dokonce o 5,5 %, což bylo částečně ovlivněno tím, že letošní říjen měl o jeden pracovní den méně. Zářijový výsledek byl revidován o cca 3 mld. dolů na 22,7 mld. Kč.
Bilance zahraničního obchodu v posledních měsících pozitivně překvapuje, zdá se, že zahraniční ekonomické ochlazení a stagnace německé ekonomiky se zatím ve výsledcích tuzemského zahraničního obchodu příliš neprojevuje. Stále si dobře vede export automobilů, kterých se v říjnu vyvezlo za 95 mld. Kč, tedy stejně jako v loňském roce. Meziročně lehce nižší byl export počítačů a optických přístrojů. Říjnové bilanci pomohla i nižší hodnota dovážených fosilních paliv.
Navzdory ekonomickému zpomalení v zahraničí má tuzemský export letos našlápnuto k historicky jednomu z nejlepších výsledků. Tempo vývozu dosáhlo v průměru za deset měsíců tohoto roku 3,1 %, což je stále více v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Naopak dynamika dovozů je letos o více než tři procentní body nižší, jen 1,2 %.
Ve zpomalujících dovozech se odráží ochlazování domácí ekonomiky. Nejisté vyhlídky dané nepříznivým ekonomickým vývojem v zahraničí nutí firmy pečlivě zvažovat další investiční aktivity. Právě výpadek dovozně náročných investic pak pomáhá nafukovat celkovou obchodní bilanci. Na druhé straně si zatím překvapivě dobře vede vývoz. Prodeje automobilů díky výsledkům Škody auto zatím rostou, tento příznivý efekt ale bude nejspíše časem slábnout. Německý autoprůmysl výrazně ochladil, což bude negativně ovlivňovat produkci u řady českých dodavatelů. Ve hře je stále i zavedení amerických cel na dovážené evropské automobily, rizika do budoucna tak zůstávají značná.
Výsledek za letošních deset měsíců roku překonal stejné loňské období o téměř 58 mld. Kč. Konečný účet zahraničního obchodu za celý letošní rok tak bude atakovat rekordní úrovně z let 2016 a 2017 na úrovni 160 mld. Kč. Loňská bilance na úrovni 100 mld. Kč, tak bude výrazně překonána

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.