Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Komentář Raiffeisenbank: Nezaměstnaných v listopadu mírně přibylo

Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let si v listopadu podle očekávání udržel říjnovou hodnotu 2,6 %. 
Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil o 200 na 177 276. Celkový počet nezaměstnaných činil 197 289, tj. o 771 více než v předchozím měsíci. Ačkoliv je pro listopad běžnější pokles počtu nezaměstnaných, letos se tento trend nepotvrdil a nezaměstnaných naopak přibylo, což jsme mohli zaznamenat naposledy v roce 2015.
Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v okresech Karviná (6,4 %) či Ostrava-město (4,9 %). Největší počet uchazečů na jedno pracovní místo vykázala Karviná (5,2) a Sokolov (3,0). Pracovních míst bylo tradičně nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.
Tuzemská nezaměstnanost již zřejmě narazila na své dno. Tuzemské firmy jsou významně provázané s Německem, které se sice o vlásek vyhnulo technické recesi, i tak prozatím není důvod k oslavám. Český index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v listopadu klesl na 43,5 bodů. Došlo opět k výraznému poklesu objemu nových zakázek a výroby. Očekávání průmyslníků ohledně výroby pak klesla na minimum tohoto průzkumu. Zásluhou toho došlo k výrazné redukci zaměstnanosti, což pozorujeme v menší míře na datech z průmyslu již od začátku roku. Navíc přestože v listopadu běžně nezaměstnanost dále klesá, tento rok tomu bylo naopak. Nezaměstnaných o pár stovek přibylo. Lze to považovat za první signál obratu na doposud vysátém trhu práce v Česku. Zpomalení, které již delší dobu vidíme na datech z průmyslu i na předstihových ukazatelích se tak se zpožděním již začíná projevovat na trhu práce. V následujících měsících tak můžeme očekávat, že míra nezaměstnanosti mírně poroste. Přesto by i nadále měla být nejnižší v EU.
Nízká nezaměstnanost i nadále příznivě ovlivňuje mzdovou dynamiku. Ve třetím čtvrtletí jsme se dočkali nominálního růstu na úrovni 6,9 % a celkově za první tři čtvrtletí roku rostla průměrná mzda více než 7% tempem.
Nezaměstnanost se v průběhu tohoto roku drží na extrémně nízkých hodnotách. Již nyní je zřejmé, že se letos udrží pod tříprocentní hranici. Konkrétně odhadujeme, že průměrná míra nezaměstnanosti dosáhne 2,8 %, v příštím roce se nepatrně zvýší v průměru přes tři procenta.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.