Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Komentář Raiffeisenbank: Nezaměstnanost opět sezónně poklesla na 2,6 %

Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v říjnu klesl po tříměsíční stabilitě na hodnotu 2,6 %.Celkový počet nezaměstnaných činil 196 518, tj. o 5 389 méně než v předchozím měsíci. V letních měsících zaznamenala nezaměstnanost mírný sezónní nárůst spojený s příchodem nových absolventů na trh práce. S tím, jak se noví žadatelé o práci postupně zapojují do pracovního procesu, nezaměstnanost na podzim dále klesá.

Volných pracovních míst bylo v říjnu na úřadech práce hlášeno 337 tis. Je to nadále znatelně více než nezaměstnaných. Těch bylo v říjnu na úřadu práce již podruhé v tomto roce zaznamenáno méně než 200 tis. Výrazný rozdíl mezi počtem nezaměstnaných a volných pracovních míst ovšem ve skutečnosti nemusí být tak velký. Firma, která na úřadu práce nahlásí volnou pracovní pozici, nemá povinnost úřad informovat, že daná pozice již byla obsazena či zrušena. Úřady tak mohou mít v registrech neaktuální pozice a celkovou statistiku to tak může zkreslovat. Tomu napovídají i data z jiných zdrojů. Například podle ČSÚ zaměstnanost v průmyslu od začátku roku klesá, byť prozatím jen mírným tempem. Naposledy se snížila v září o 1,5 %. Také podle indexu nákupních manažerů (PMI) firmy hlásí snižující se zaměstnanost. V říjnu podle PMI hlásily firmy nejrychlejší pokles zaměstnanosti za posledních deset let. To přispívá k domněnce, že ne všechna hlášená pracovní místa jsou skutečně k dispozici.

Nezaměstnanost se v průběhu tohoto roku drží na extrémně nízkých hodnotách. Již nyní je zřejmé, že se průměrná nezaměstnanost letos udrží pod tříprocentní hranici. Konkrétně odhadujeme, že průměrná míra nezaměstnanosti dosáhne 2,8 %. Nedostatek lidí na trhu práce má i nadále příznivý efekt na růst mezd, jejichž dynamika se stále drží nad 7 % (výsledek za druhé čtvrtletí).

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.