Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Komentář Raiffeisenbank: Nezaměstnanost již tři měsíce v řadě na úrovni 2,7 %

Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v září zaznamenala hodnotu 2,7 % potřetí v řadě.

Celkový počet nezaměstnaných činil 201 907, tj. o 2 882 méně než v předchozím měsíci. V letních měsících zaznamenala nezaměstnanost mírný sezónní nárůst spojený s příchodem nových absolventů na trh práce. S tím, jak se noví žadatelé o práci postupně budou zapojovat do pracovního procesu, může nezaměstnanost ještě dále klesat.Tuzemská ekonomika zpomaluje, což je z velké části zásluhou vnějšího ochlazení. Podle konjunkturálního průzkumu ČSU i nadále více než čtvrtina (28,4 %) průmyslníků označuje nedostatek pracovníků jako hlavní překážku další expanze. Vidíme, že na trhu práce poptávka po pracovní síle značně převyšuje nabídku. Na úřadech práce registrovali celkem 354 tis. neobsazených pracovních míst, naopak nezaměstnaných bylo pouhých 201 tis. Na jedno volné místo tak v průměru připadalo 0,58 uchazeče. Počet volných míst tedy stále výrazně převyšuje počet uchazečů. V následujících měsících může opět klesnout počet nezaměstnaných pod hranici 200 tis. vlivem sezónních prací. Tuzemská nezaměstnanost tak stále hledá své minimum.

Nezaměstnanost dosáhla v prvních devíti měsících tohoto roku extrémně nízkých hodnot, což značí, že pozdější fáze hospodářského cyklu se na trhu práce stále ještě nezačala projevovat. V průměru tento rok očekáváme nezaměstnanost na úrovni 2,8 %. Ani absolventi, kteří vstoupili na trh práce se začátkem prázdnin, nepřinesli výrazné uvolnění. Zároveň podle nedávno zveřejněného výsledku růstu mezd za druhé čtvrtletí vidíme, že nedostatek lidí na trhu práce i nadále vyvíjí tlak na růst mezd, který v tomto období dosáhl 7,2 %.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.