Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Komentář Raiffeisenbank: Maloobchodní tržby pokračují v růstu

Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v říjnu meziročně vzrostly o  3,4 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 2,4 %. Uvedená data jsou jen lehce nižší oproti tržním odhadům. Letošní říjen měl oproti stejnému měsíci před rokem o jeden pracovní den méně, což srazilo dynamiku tržeb k nižším úrovním. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně zvýšily o 4,6 %. Spotřebitelé více utráceli zejména za oděvy a obuv, počítačové a telekomunikační zařízení a za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci.
Tržby za prodeje a opravy aut v září poskočily o výrazných 10,5 %, což však bylo do značné míry dáno nízkou srovnávací základnou v loňském roce po zavedení emisních limitů. V říjnových datech již nebyl tento vliv tak patrný a tržby za prodeje aut se meziročně zvýšily o 0,5 %.Rychlým tempem stále rostou prodeje prostřednictvím internetu a zásilkových služeb (o 16,8 %). Tržby za potravinářské zboží se zvedly o 3,1 %, útraty za pohonné hmoty meziročně mírně poklesly.
Očekáváme, že napjatá situace na trhu práce bude nahrávat růstu tržeb i v dalších měsících. Spotřebitelská důvěra sice pozvolna slábne, nicméně nedostatek volných pracovních sil bude podporovat růst mezd a zákazníci tak budou stále disponovat dostatkem prostředků na utrácení. V příštím roce by však zpomalující ekonomika měla postupně tlumit růst mezd i spotřebitelský sentiment. V souhrnu tedy odhadujeme, že celkové maloobchodní tržby by v letošním roce měly vzrůst o 3,4 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet lehce nad 5 %. V příštím roce by růst celkových tržeb měl zvolnit na 2,6 %.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.