Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Komentář Raiffeisenbank: Inflace v listopadu nad třemi procenty

Spotřebitelské ceny se v listopadu meziměsíčně zvedly o 0,3 %, v meziročním srovnání inflace zrychlila na 3,1 %. Oproti říjnu byly vyšší zejména ceny elektřiny, potravin a nealkoholických nápojů, zároveň pokračoval rychlý růst cen spojených s bydlením. Naproti tomu poklesly ceny pohonných hmot a ceny poštovních a telekomunikačních služeb.
Inflace se tedy v listopadu dostala nad horní hranici pásma inflačního cíle centrální banky, kde byla naposledy v říjnu 2012. Největší měrou se na meziročním cenovém růstu podílejí ceny spojené s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a rychle rostoucí ceny služeb, jejichž růst se i v listopadu udržel jen mírně pod čtyřmi procenty. Právě ve službách se nejvíce projevuje robustní spotřebitelská poptávka daná napjatou situací na trhu práce, tedy nízkou nezaměstnaností a rychlým růstem mezd. Naproti tomu inflační tlaky ze zahraničí jsou utlumené, ceny v produkční sféře v eurozóně klesají, spotřebitelské ceny se pak v listopadu meziročně zvýšily pouze o 1,0 %.
Na počátku příštího roku bude růst cen ovlivněn administrativním zvýšením spotřební daně na alkohol a tabák. Souhrnný dopad těchto změn odhadujeme na cca 0,5 p. b.  Naopak ve směru nižší inflace by pak mělo působit snížení DPH u některých služeb od května. Tento vliv se však podle našeho názoru v koncových zákaznických cenách příliš neprojeví, protože provozovatelé si přes nižší DPH jen navýší své marže. S přispěním těchto administrativních vlivů by se inflace měla i v příštím roce pohybovat nadále vysoko nad dvěma procenty. Naproti tomu nízkáinflace v zahraničí bude tlumit cenový růst v tuzemsku. Vlivem očekávaného zpomalování ekonomiky i ochabování růstu mezd by měly postupně slábnout i domácí inflační tlaky. Při svém rozhodování bankovní rada nejspíše trajektorii úrokových sazeb vyhladí. V očekávání postupného zpomalování inflace v příštím roce nebude nyní reagovat na aktuální silné inflační tlaky zpřísněním měnových podmínek a dá přednost stabilitě úrokových sazeb.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.