Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Komentář Raiffeisenbank: I přes zpomalení česká ekonomika stále solidně roste

Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,3 %. V meziročním srovnání se domácí produkt zvýšil o 2,5 %. Tuzemská ekonomika tak stále vykazuje solidní tempo růstu v blízkosti svého potenciálu, a to i přes slabý růst v eurozóně a stagnaci u našeho hlavního obchodního partnera Německa. K růstu přidané hodnoty nejvíce přispěla odvětví služeb (obchod, doprava, skladování IT), dařilo se i stavebnictví, naopak průmysl zpomalil.

Podle informací statistického úřadu k pozitivnímu vývoji přispěla jak domácí, tak i zahraniční poptávka. Chuť domácností utrácet je stále podporována rychlým mzdovým růstem spolu s přetrvávající vysokou spotřebitelskou důvěrou. K růstu pozitivně přispívá i spotřeba vlády prostřednictvím vyšších běžných výdajů. Oproti tomu podniky pociťují postupně ochabující poptávku, což spolu s vysokými mzdovými náklady vytváří tlak na jejich ziskovost a omezuje množství prostředků na další rozvoj. Patrné je to zejména v průmyslu, zatímco ve stavebnictví a službách je situace podstatně lepší. I přes nepříznivý vývoj v eurozóně vykázal zahraniční obchod se zbožím během Q3 o více než 38 mld. vyšší přebytek oproti loňsku, což pozitivně přispělo ke zlepšení čistého vývozu.

Růst HDP si tak i nadále udržuje slušnou dynamiku a to i přesto, že ekonomika v eurozóně roste jen slabě a německé hospodářství víceméně stagnuje. Pro tento rok očekáváme zvolnění růstu domácího produktu na 2,5 % a pro rok 2020 další pokles dynamiky na 2,0 %.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.