Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Komentář Raiffeisenbank: Dynamika mezd mírně zpomaluje

Růst českých mezd pokračoval i ve třetím čtvrtletí letošního roku, když průměrný výdělek meziročně stoupl o 6,9 % a zastavil se na hodnotě 33 697 KčPo očištění o inflaci si čeští zaměstnanci polepšili o 4 %. Zvýšil se rovněž medián mezd, který nově činí 29 549 Kč. Nejpomaleji rostly mzdy v Praze (o 5,9 %), nejrychleji pak ve Středočeském kraji (o 7,7 %). Tuzemští pracovníci nadále těží z rekordně nízké nezaměstnanosti, která firmám nedává jinou možnost, než bojovat o jejich přízeň vyšším ohodnocením. Do výsledku se promítá i letošní růst minimální mzdy, který prosakuje z nižších pater směrem vzhůru. Zároveň zde vidíme efekt zvýšení platů ve veřejné sféře, který pomohl zejména zaměstnancům ve vzdělávání, jejichž výdělky narostly nejvíce ze všech sledovaných skupin (o 11,1 %). Potvrzují se ovšem předpoklady o tom, že finanční možnosti zaměstnavatelů pomalu ale jistě narážejí na své limity. Růst nákladů snižuje jejich ziskovost a tak i dynamika mezd, ač z historického pohledu stále více než solidní, zvolna slábne. Pro váhající pracovníky tudíž zřejmě nastal nejvyšší čas přihlásit se o zvýšení platu. Postupné ochlazování české ekonomiky se již pomalu propisuje i do statistiky o počtu zaměstnanců, kterých přibylo pouze 0,1 %.
Z pohledu jednotlivých odvětví si kromě pedagogů nejvíce polepšili zaměstnanci v peněžnictví (o 8,8 %), zdravotnictví a sociální péči (8,1 %) či administrativě (7,9). Nejméně se zvyšování naopak dotklo pracovníků ve veřejné správě a obraně (o 4,9 %) a vědeckých činnostech (5,4 %).
Český průmysl, který by měl být jako první zasažen ekonomickým ochlazením pozorovaným v zahraničí, zatím k dramatickému šetření na svých zaměstnancích přikročit nemusel. Růst mezd ve zpracovatelském sektoru totiž dosáhl stále slušných 6,1 %. K úsporám tak zde zřejmě došlo spíše skrze redukci samotného počtu pracovníku, kterých toto odvětví opustilo v přepočtu jen 1,4 %. Nejvíce se pak počet zaměstnanců snížil v sektoru těžby a dobývání, kde jich evidujeme meziročně o 4,3 % méně. Nadále ovšem platí, že tito lidé úspěšně nacházejí uplatnění v jiných oblastech, nikoliv na úřadu práce.
Pokračující růst tuzemských mezd bude i v dalších měsících působit příznivě na kondici celé české ekonomiky. Ta začíná pociťovat pokles aktivity v partnerských zemích a těží právě ze silné domácí poptávky. Podobný vývoj očekáváme i pro zbytek roku, kdy bude mzdový růst v soukromé sféře sice pomalu slábnout, v opačném směru bude ovšem působit zvyšování platů ve státním sektoru.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.